Reklama

Reklama

Dzieci nie wejdą do szkoły bez maseczki? - W szkole jest maseczkowy terror [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: kadr z transmisji/materiały szkoły

Dzieci nie wejdą do szkoły bez maseczki? - W szkole jest maseczkowy terror [WIDEO] - Zdjęcie główne

foto kadr z transmisji/materiały szkoły

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat W tym roku szkolny, co do zasady, dzieci w szkołach uczą się stacjonarnie, choć w placówkach są pewne rygory sanitarne. Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Gąbinie wprowadziła obowiązek noszenia maseczek, czemu sprzeciwia się część rodziców. W szkole interweniowało Stowarzyszenie Obywatele Płocka.

Reklama

Maseczki w szkole - kontrowersyjny temat

Noszenie maseczek wzbudza ogromne emocje w społeczeństwie. Część osób zasłania usta i nos, część nosi maseczkę na brodzie, część w ogóle jej nie ma. Teoretycznie jest obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, m.in. sklepach, komunikacji zbiorowej, urzędach, ale rzeczywistość pokazuje, że jest problem z egzekwowaniem prawa.

Przez kilka miesięcy obowiązek wynikał z rozporządzenia, co pozwalało kwestionować podstawę prawną. 

- Obowiązek wynika już z ustawy – przez wiele miesięcy rzeczywiście podstawa prawna obowiązku noszenia maseczki była wadliwa, ale od grudnia jest to uregulowana poprawnie - czytamy na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich. 

Teoretycznie maski powinno nosić się także w szkołach. Przed startem roku szkolnego Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny opracowały szereg wytycznych dla szkół - wśród nich jest noszenie maseczek. Czy jest to obligatoryjne? 

- Maseczki dla uczniów przebywających w szkole – tylko decyzją dyrektora. Dyrektorzy szkół, odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa, mogą wprowadzać regulaminem, procedurą obowiązek noszenia przez uczniów maseczek we wspólnych przestrzeniach,  np. na korytarzach, w szatniach - czytamy na stronie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.

Interwencja w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej

W środę 24 listopada w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gąbinie interweniowali przedstawiciele Stowarzyszenia Obywatele Płocka i 2 matki dzieci uczęszczających do szkoły. Cała interwencja była transmitowana za pośrednictwem Facebooka.

- Jedna z dziewczynek nie uczy się w szkole już drugi tydzień, ponieważ pani dyrektor odmawia jej obowiązku szkolnego z powodu  nienoszenia maseczki, mimo posiadania dokumentu o możliwości niezakładania jej - przedstawia sytuację realizator transmisji. 

Panie nie zgadzają się z polityką dyrektorki, która zdecydowała się wprowadzić obowiązek noszenia maseczek wewnątrz placówki. Jak opisują kobiety, od półtora tygodnia ich dzieci nie są wpuszczane do szkoły. Ekipa chce rozmawiać z panią dyrektor. Ta jednak odmawia - nie zgodziła się na taką formę rozmowy - chodziło o maseczki i nagrywanie sytuacji. 

Do gabinetu wszedł jednak Andrzej Mańkowski, właściciel restauracji, który rok temu wygrał sprawę sądową z Sanepidem. 

- Nadajemy sprawie status dochodzenia karnego. Nie będzie rozmawiała z nami - mówi. - Poinformowałem panią, że to powództwo karne, z art. 191 kodeksu karnego. 

Zapowiedział zgłoszenie sprawy do prokuratury. 

- Wyznacznikiem wejścia do szkoły jest maseczka, kawałek szmatki na twarzy, a za chwilę szczepioneczka. Pani dyrektor powiedziała, że jeśli będzie taka ewentualność, będzie wpuszczać tylko dzieci zaszczepione - mówi jedna z matek. 

Jak mówią, rozmawiały z panią dyrektor, przedstawiały opinie prawne. Wskazują, że to krzywda dla dzieci - zarówno psychiczna, jak i fizyczna. 

- Panie na lekcjach robią wykład na temat mojego dziecka z imienia i nazwiska. Straszy dzieci, że jeśli nie będą noszyć maski, to będą konsekwencje: wyrzucanie ze szkoły, niewpuszczanie na lekcje. Totalny terror maseczkowy w szkole jest - mówi kobieta. 

Nie udało nam się dziś porozmawiać z dyrektorką szkoły w Gąbinie ani rzecznikiem prasowym Kuratorium Oświaty w Warszawie. 

Całą interwencję można zobaczyć tutaj. 

Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy