Reklama

Reklama

Nowy wariant koronawirusa IHU wykryty we Francji. Ma być odporniejszy na szczepionki i bardziej zakaźny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Nowy wariant koronawirusa IHU wykryty we Francji. Ma być odporniejszy na szczepionki i bardziej zakaźny - Zdjęcie główne

Nowy wariant koronawirusa IHU wykryty we Francji. Ma być odporniejszy na szczepionki i bardziej zakaźny | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Nowy wariant koronawirusa został nazywany przez francuskich naukowców „IHU”. Naukowcy wykryli go w Marsylii w grudniu ubiegłego roku, ma być odmianą wariantu z Afryki. Wariant IHU posiada aż 46 mutacji, przez co jest odporniejszy na szczepionki przeciw COVID-19 – poinformował brytyjski dziennik, powołując się na francuskich naukowców.

Reklama

Skąd pochodzi nowy wariant koronawirusa?

Pierwszy przypadek zachorowania wykryto na początku grudnia w Instytucie Szpitala Uniwersyteckiego w Marsylii. Zarażonym był obywatel Francji, który wrócił z Kamerunu (Afryka Środkowa). Pierwszy zarażony miał być zaszczepiony przeciw COVID-19. 

Kolejne przypadki zachorowań rozpoznano u pacjentów z miasta Forcalquier, położonego w odległości około 100 kilometrów od Marsylii. Do tej pory wykryto 12 przypadków zakażenia nowym wariantem wirusa.

Wariant IHU – czy jest niebezpieczny?

Jak wyjaśniają naukowcy z Instytutu Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Marsylii, w analizowanym wariancie wykryto 46 mutacji i 37 delecji (zmiana w materiale genetycznym, która polega na pominięciu jego fragmentu). W naukowej sieci wymiany GISAID został zdeponowany jako B.1.640.2. Zdaniem naukowców, tak duża ilość mutacji w szczepie może czynić go bardziej odpornym na szczepionkę i bardziej zakaźnym niż oryginalny wirus z Wuhan. Jak podkreślają specjaliści, niewiele wskazuje na to, że wypiera on dominujący obecnie wariant Omikron, który stanowi ponad 60 procent przypadków we Francji.

Badacz Philippe Colson z IHU ( Instytutu Chorób Zakaźnych), zaleca ostrożność w ocenie nowego wariantu. Pomimo, że IHU wydaje się być prawie tak zakaźny jak Omikron (mający ponad 50 mutacji), 12 przypadków zakażenia nim to zdecydowanie za mało, by wysnuwać jakiekolwiek wnioski.

Profesor Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w rozmowie z PAP podkreśliła, że mutacje odpowiadają za zmienione białka tej wersji koronawirusa. Profesor podkreśla jednak, że jest za wcześnie na osądzanie.

- Jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby spekulować, jak IHU będzie się zachowywał i jaka będzie rzeczywista wobec niego skuteczność szczepionek, tym bardziej że we Francji zidentyfikowano dotychczas tylko 12 przypadków zakażenia IHU – podsumowała.

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy