Reklama

Reklama

Piąta szczepionka na COVID-19. Kiedy szczepionka Nuvaxovid trafi do Polski?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Piąta szczepionka na COVID-19. Kiedy szczepionka Nuvaxovid trafi do Polski? - Zdjęcie główne

Piąta szczepionka na COVID-19. Kiedy szczepionka Nuvaxovid trafi do Polski? | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Nowa szczepionka na COVID-19 już niedługo będzie dostępna także w Polsce. Alternatywa dla szczepionki Pfizera może być stosowana w szczepieniu podstawowym, jak i przypominającym. O szczepionce wypowiedział się wirusolog, prof. Włodzimierz Gut.

Reklama

Jak działa szczepionka Nuvaxovid?

20 grudnia 2021 r. Komisja Europejska zdecydowała o warunkowym dopuszczeniu do obrotu nowej szczepionki, na terenie Unii Europejskiej. Preparat o nazwie Nuvaxovid został opracowany przez firmę Novavax.

Nuvaxovid to kolejny preparat, obok dostępnych w tym momencie szczepionek firm Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Johnson&Johnson i Moderna, który zwiększa możliwości zwalczania wirusa SARS-CoV-2. Od pozostałych szczepionek, Nuvaxovid różni się tym, że jest to szczepionka białkowa - zawiera wyprodukowaną w laboratorium wersję powierzchniowego białka S wirusa SARS-CoV-2. Szczepionkę charakteryzuje bardzo wysoka skuteczność pod względem ochrony przed zachorowaniem, ale także przed ciężkim przebiegiem choroby oraz zgonem.

- Dotychczas dostępne w Polsce szczepionki przeciw COVID-19 "naśladowały" pewien cykl replikacji wirusa. Ta szczepionka - białkowa - podaje gotowy produkt, podaje białko - wskazał wirusolog prof. Gut.

Zdaniem prof. Guta może być to preparat wykorzystywany zarówno w szczepieniu podstawowym, jak i przypominającym.

- To schemat - podawanie czystego białka - który był już od dość dawna stosowany w medycynie. Wygląda to tak, że produkujemy białko, oczyszczamy i dopiero wówczas podajemy - wyjaśnił profesor.

Europejska Agencja Leków (EMA) potwierdziła, że szczepionki Nuvaxovid spełniają unijne kryteria skuteczności, bezpieczeństwa i jakości.

- Nuvaxovid to piąta szczepionka zalecana w UE do zapobiegania COVID-19. Jest to preparat białkowy i wraz z już zatwierdzonymi szczepionkami będzie wspierać kampanie szczepień w państwach członkowskich UE w kluczowej fazie pandemii – poinformowała EMA. 

Kiedy szczepionki Nuvaxovid trafią do Polski?

We wtorek 21 grudnia, rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz na konferencji prasowej poinformował, że Polska uczestniczy w przetargu unijnym na 100 mln szczepionek firmy Novavax.

– Ten przetarg jest podzielony, można powiedzieć, na dwie transze. Jedna to jest transza początkowa, a druga transza początkowa, ale z możliwością płynnej reakcji na zamówienia - powiedział rzecznik MZ.

Polska podpisała umowę na ponad 4 miliony dawek szczepionki.

- W ramach pierwszej transzy mamy zamówionych 1 mln 800 tys. dawek, a w ramach tej drugiej elastycznej transzy mamy zamówionych 2,5 mln dawek szczepionki Nuvaxovid – wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz.

Preparat firmy Novavax ma trafić do Polski na początku 2022 roku.

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy