reklama
reklama

Projekt dotyczący testowania pracowników na COVID-19 w Sejmowej Komisji Zdrowia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Projekt dotyczący testowania pracowników na COVID-19 w Sejmowej Komisji Zdrowia - Zdjęcie główne

"Lex Kaczyński" zamiast "Lex Hoc" - projekt ustawy w Sejmowej Komisji Zdrowia | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19, nazywanej przez przedstawicieli opozycji „lex Kaczyński” trafi dziś do Sejmowej Komisji Zdrowia. Co przewiduje ustawa?
reklama

27 stycznia do Sejmu wpłynął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19, mający zastąpić tak zwane „lex Hoc”. Projekt zaproponowany przez posła Czesława Hoca, zakładał weryfikację szczepień pracowników przez pracodawców. „Lex Hoc” miał na celu zachęcanie do szczepień przeciw COVID-19 i popierany był przez ministra zdrowia Adama Niedzielskigo. Projekt nowej ustawy skupia się z kolei na testowaniu pracowników pod kątem zakażenia koronawirusem, nie zachęcaniu do zaszczepienia się. Krytykowany przez opozycję i nazywany przez jej posłów „lex Kaczyński” projekt (miał im zostać przedstawiony przez prezesa PiS) będzie między innymi umożliwiał pracodawcom żądanie od pracowników informacji na temat posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19. 

Co zakłada "lex Kaczyński"?

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony życia i zdrowia obywateli w okresie epidemii COVID-19 kładzie nacisk na większą powszechność testowania. Ostatni z poniższych punktów budzi jak dotąd najwięcej kontrowersji – ze względu na niego ustawa nazywana jest także „lex konfident”:

- pracodawca będzie miał prawo zażądać od pracownika informacji o posiadania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa,

- pracownik będzie mógł raz w tygodniu wykonać nieodpłatny test diagnostyczny na obecność COVID-19 (w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiczną i dostępność testów przewidziana jest możliwość zmiany częstotliwości testowania). Testy te finansowane będą z Funduszu przeciwdziałania COVID-19. Testowanie będzie obowiązywać zarówno niezaszczepionych, jak i zaszczepionych,

- pracownik, który otrzyma pozytywny wynik testu na COVID-19 i podejrzewa, że do zakażenia wirusem doszło w zakładzie pracy będzie miał możliwość złożenia u pracodawcy wniosku o wszczęcie postępowania odszkodowawczego ze strony pracownika, który nie poddał się testowi na obecność koronawirusa.

 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama