Reklama

Reklama

Równy dostęp do leczenia dla Polaków i Ukraińców. NFZ mówi o niedopuszczalnych praktykach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Równy dostęp do leczenia dla Polaków i Ukraińców. NFZ mówi o niedopuszczalnych praktykach - Zdjęcie główne

NFZ przypomina, że Ukraińcom i Polakom przysługuje taki sam dostęp do świadczeń zdrowotnych | foto poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Narodowy Fundusz Zdrowia, wspólnie z Rzecznikiem Praw Pacjenta, przypomina o prawie do równego dostępu do świadczeń medycznych dla obywateli polskich i ukraińskich. NFZ podkreśla, że niedopuszczalne jest zarówno dyskryminowanie, jak i faworyzowanie uchodźców w kwestii dostępu do służby zdrowia.

Reklama

Zgodnie z ustawą z 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy, w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, uchodźcy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 roku, mają prawo do korzystania ze świadczeń medycznych i refundacji leków na analogicznych zasadach, jak ubezpieczeni w Polsce.

O tym warto pamiętać

Narodowy Fundusz Zdrowia i Rzecznik Praw Pacjenta przypominają, że...

- Narodowość lub obywatelstwo nie mogą być przesłankami do przyjmowania pacjentów poza kolejnością, każdy pacjent ma prawo, aby o kolejności jego dostępu do świadczeń medycznych w placówkach medycznych decydowały kryteria medyczne, stan zdrowia oraz miejsce na liście oczekujących (dotyczy np. poradni specjalistycznych, zabiegów planowych), w sytuacji ratowania życia zawsze decyduje stan zdrowia pacjenta.

Niedopuszczalne praktyki

Niedopuszczalne są zarówno przypadki, kiedy pomimo braku wskazań medycznych lub bez zachowania kolejności na liście oczekujących, obywatele Ukrainy są przyjmowani przed polskimi pacjentami, jak również sytuacje dyskryminowania w równym dostępie do świadczeń.

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy