Reklama

Reklama

Spłacacie kredyt hipoteczny? Rząd chce Wam pomóc. Wierzycie, skorzystacie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PAP

Spłacacie kredyt hipoteczny? Rząd chce Wam pomóc. Wierzycie, skorzystacie?  - Zdjęcie główne

Kto może skorzystać z pomocy dla kredytobiorców? | foto PAP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Osoby, które borykają się z problemami ze spłatą kredytu spowodowanymi inflacją będą mogły skorzystać ze wsparcia oferowanego przez rząd. Rada ministrów przyjęła projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

Reklama

Pomoc dla kredytobiorców. Co zakłada projekt?

Ministerstwo Finansów poinformowało o przyjęciu przez rząd projektu ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, mającej na celu między innymi pomoc osobom spłacającym kredyty hipoteczne. Według planów, pomoc finansową ma otrzymać blisko 2 miliony Polaków zmagających się z trudnościami w spłacaniu kredytów spowodowanymi rosnącą inflacją.  

"Chcemy, by z naszych propozycji mogła skorzystać jak największa liczba Polaków posiadających kredyty hipoteczne, którzy mogą mieć problem z ich spłatą. Dlatego przygotowaliśmy kompleksowy pakiet rozwiązań złożony z trzech filarów. To możliwość przesunięcia spłaty rat kredytów dla wszystkich kredytobiorców hipotecznych posiadających kredyty w złotych polskich, dopłaty do kredytów dla osób, które znajdują się w ciężkiej sytuacji finansowej oraz zamiana wskaźnika WIBOR na nowy korzystniejszy wskaźnik, co pozwoli na obniżenie wysokości rat kredytowych" – poinformowała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Jak przekazał wiceminister finansów Piotr Patkowski, już w trakcie konsultacji pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem.  „Dzięki konsultacjom udało się doprecyzować rozwiązania zawarte w projekcie, m.in. to, że z wakacji kredytowych będzie można skorzystać w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, a wniosek o zawieszenie wykonania umowy będzie można złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej, w tym za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Chcemy, żeby przepisy umożliwiły sprawne działania banków i były jak najbardziej przyjazne dla kredytobiorców", mówił Patkowski. Jakie rozwiązania mają być zawarte we wspomnianym projekcie ustawy? Przede wszystkim oferuje on kredytobiorcom spłacającym pożyczki w złotówkach możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych na osiem miesięcy. Będą mogli z nich skorzystać w dowolnych dwóch miesiącach trzeciego i czwartego kwartału bieżącego roku oraz po jednym miesiącu w każdym z kwartałów 2023 roku. 

Spłacasz kredyt? Sprawdź, czy możesz liczyć na wsparcie finansowe

W projekcie proponowanym przez rząd znalazły się także rozwiązania, mające na celu zwiększenie wartości środków, wpłacanych do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który dzięki temu ma zwiększyć się do ponad 2 mld zł w 2022 r. – wówczas skorzystać będzie mogła z niego jeszcze większa liczba osób spłacających kredyt hipoteczny. Wnioski o wsparcie będzie można składać drogą internetową.

Jak podaje PAP, Ministerstwo Finansów zaznacza, że aby móc skorzystać z FWK, trzeba spełnić jeden z warunków: co najmniej jeden z kredytobiorców musi mieć status bezrobotnego albo miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego muszą przekraczać 50 proc. miesięcznych dochodów ewentualnie miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytu nie może przekraczać w 2022 r. 1552 zł/os. w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1200 zł/os. w gospodarstwach wieloosobowych.

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy