Reklama

Reklama

Rząd chce ulżyć Polakom. Premier zapowiada niższe ceny paliw i gazu.

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fot. PAP

Rząd chce ulżyć Polakom. Premier zapowiada niższe ceny paliw i gazu. - Zdjęcie główne

Tarcza antyinflacyjna. Czym jest i kto na niej skorzysta? | foto fot. PAP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat W czwartek 25.11.2021r Premier Mateusz Morawiecki przedstawił projekt tarczy antyinflacyjnej. To najnowsza propozycja rządu w walce z rosnącymi cenami. Tarcza przewiduje obniżkę podatku VAT, cen paliw, gazu oraz energii elektrycznej. Kto i jak będzie mógł skorzystać z tarczy antyinflacyjnej?

Reklama

Na czym polega tarcza antyinflacyjna?

Projekt ma być pakietem rozwiązań, które będą działały na rzecz ograniczenia wpływu inflacji na gospodarkę. Premier Mateusz Morawiecki w zamysłach projektu, przedstawił następujące punkty:

  • Obniżka cen paliw silnikowych – akcyza na poziomie minimum EU, 0% od sprzedaży detalicznej paliw
  • Obniżka cen gazu (styczeń – marzec) – niższy VAT (8% zamiast 23%)
  • 0% akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych
  • Obniżka cen energii elektrycznej (styczeń – marzec) – niższy VAT (5% zamiast 23%)
  • Obniżenie kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych – poprzez dodatek branżowy od 400 do 1150zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego
  • Oszczędności w administracji w budżecie
Tarcza antyinflacyjna ma obejmować głównie te obszary, w których ceny wzrosły najbardziej. 

Inflacja jako konsekwencja pandemii jest wzmagana przez działania niezależne od nas [...]. Cena gazu urosła względem zeszłego roku kilkukrotnie - komentował Premier RP.

Rząd zapowiada także trzymiesięczną obniżkę podatku VAT na gaz ziemny oraz energię elektryczną, w tym też akcyzę na energię na poziomie 0% w przypadku gospodarstw domowych. Oszczędności podatkowe mają być warte nawet 10 miliardów zł. Według przewidywań, inflacja ma maleć w trzecim i czwartym kwartale 2022r, dlatego obniżenie podatków zostało zaplanowane na okres 3 miesięcy.

Te rozwiązania doprowadzą do obniżki cen paliw w najbliższych tygodniach, o około 20 do nawet 28, 30 groszy. Po drugie od 1 stycznia na zimowe miesiące [...] wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z poziomu 23 proc. na poziom 8 proc. - zapewniał Premier Mateusz Morawiecki.

Planowana oszczędność w administracji i budżecie ma opierać się głównie na zmniejszeniu wydatków przez nietworzenie nowych funduszy celowych i niepotrzebnych etatów pracy w administracji publicznej. 

Można powiedzieć, że nie tylko inflacja nieco spadnie, ale przede wszystkim nie będzie rosła. Nie będzie wyższa gdybyśmy tych rozwiązań nie wprowadzili w życie - podsumował Minister Aktywów Państwowych, Jacek Sasin.

Tarcza antyinflacyjna przewiduje także dodatek osłonowy. Według przewidywań, będzie mogło z niego skorzystać ponad 5 milionów gospodarstw domowych. 

Dodatek ma trafić do potrzebujących gospodarstw domowych, w zależności od kryterium dochodowego. Jego celem jest zwrócenie kosztów wzrostu cen energii i produktów spożywczych. Dodatek osłonowy przewiduje łączną kwotę 3,6 miliarda złotych. W tym, 2,1 miliarda zł, które mają zrekompensować podatek na energię elektryczną oraz 1,5 miliarda zł. rekompensaty wzrostu cen żywności.

Dodatek osłonowy ma być zapewniony rodzinom, według kryterium dochodowego:

  • 400 zł rocznie dla gospodarstw jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie,
  • 600 zł rocznie dla gospodarstw dwu-trzyosobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie,
  • 850 zł rocznie dla gospodarstw domowych cztero-pięcioosobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie,
  • 1150 zł rocznie dla gospodarstw domowych sześcioosobowych i większych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.
Dodatek osłonowy ma być wypłacony w dwóch ratach, w ciągu 2022 roku.

Co to jest inflacja? Jak można ją policzyć?

Inflację można łatwo opisać i zrozumieć, jako proces wzrostu cen w gospodarce. Jeśli ceny danych artykułów przez dłuższy czas utrzymują się na wyższym niż np. rok wcześniej poziomie, zjawisko to nazywamy inflacją. Najbardziej odczuwają to oczywiście nabywcy, którzy zmuszeni są płacić więcej, za te same produkty.  W naszej codzienności, wysoka inflacja może doprowadzić do obniżenia komfortu i poziomu życia, konieczności oszczędzania na podstawowe produkty i rezygnacji z dotychczasowych, droższych przyjemności.

Przyczyn inflacji możemy doszukiwać się na różnych poziomach – czasami jest to nagły, niespodziewany wzrost kosztów produkcyjnych i dystrybucyjnych lub wzrost cen artykułów importowanych. Częściej jednak inflacja dotyczy gospodarki państwa, która w przypadku nieskutecznego i wadliwego rozporządzania budżetem może doprowadzić do obniżenia siły nabywczej pieniądza krajowego. Obecnie, na rozwój inflacji wpływ miała także pandemia koronawirusa, która w znaczący sposób wpłynęła na stan gospodarki poszczególnych krajów jak i na gospodarkę światową.

Do obliczeń inflacji wykorzystywana jest jej miara, tzw. stopa inflacji. Dzięki niej określamy procentową zmianę poziomu cen w danym okresie - np. miesięcznym lub rocznym. Stopę inflacji określa się przez obliczając wzór: [(poziom cen w roku badanym – poziom cen w roku poprzednim) / poziom cen w roku poprzednim] * 100%. Dzięki takim obliczeniom, możemy wyrażnie zobaczyć o ile procent zmieniła się cena danego produktu.

W Polsce inflacja wynosi ponad 6% - które produkty podrożały najbardziej?

Jak przeczytamy w dokumencie „Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2021r." Głównego Urzędu Statystycznego:

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 5,9% (przy wzroście cen usług – o 6,6% i towarów – o 5,6%).

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,7% (w tym usług – o 0,8% i towarów – o 0,6%).

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie transportu (o 18,5%), mieszkania ( o 6,4%) oraz żywności o (4,2).

W załączonym wykresie odczytamy także, że wzrost kosztów dotyczy także: paliw do prywatnych środków transportu, usług telekomunikacyjnych, nośników energii, odzieży, warzyw, gastronomii oraz obuwia.

Całość dokumentu znajdziecie na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy