reklama

Za to zapłacisz nawet mając EKUZ. Sprawdź, żeby nie spłacać latami długów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Za to zapłacisz nawet mając EKUZ. Sprawdź, żeby nie spłacać latami długów - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
11
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Polska i ŚwiatWyjeżdżając na zagraniczne wakacje, warto pamiętać o karcie EKUZ. Koniecznie trzeba jednak również wiedzieć, jakich świadczeń – pomimo posiadania karty – nie sfinansuje nam NFZ.
reklama

O karcie EKUZ słyszał już niemal każdy. Ale zapewne nie każdy wie, że od kilku tygodni można wnioskować o jej wydanie lub też o wydanie certyfikatu zastępującego kartę w aplikacji mojeIKP. – Jeśli podczas wakacji za granicą okaże się, że nie masz EKUZ, zgubiłeś ją lub jest nieważna, możesz na swoim smartfonie wnioskować o certyfikat zastępujący tę kartę. Dzięki temu w razie wypadku lub choroby unikniesz słonych kosztów leczenia – zachęca NFZ.

EKUZ na Internetowym Koncie Pacjenta. Jakie leczenie zrefunduje nam Fundusz? 

Magdalena Góralczyk z NFZ tłumaczy, że EKUZ można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) w zakładce „Moje konto”. Można tam także sprawdzić, do kiedy karta jest ważna, a jeśli karty nie mamy, możemy złożyć odpowiedni wniosek. Następnie możemy też sprawdzić, na jakim etapie procedowania się znajduje się jej wydanie. 

reklama

W pierwszym półroczu 2023 r. pacjenci, którzy zachorowali za granicą, a nie mieli EKUZ, ubiegali się w NFZ o zwrot od 11 do 37 tys. zł za leczenie w Belgii, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Niemczech, Szwecji i Szwajcarii – wylicza Magdalena Góralczyk. 

EKUZ może zostać wydana wyłącznie oso­bom zgłoszonym do ubezpieczenia zdrowotnego lub osobom, które mają prawo do świadczeń zdro­wotnych finansowanych ze środków publicznych zgodnie z przepisami krajowymi. Karta EKUZ potwierdza, że mamy prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych do większości krajów europejskich. Są to:

  • kraje Unii Europejskiej
  • Islandia  
  • Liechtenstein
  • Norwegia
  • Szwajcaria
  • Wielka Brytania.
 

reklama

NFZ wylicza, że karta jest również ważna na terytoriach morskich:

  • francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska
  • portugalskich: Azory i Madera
  • hiszpańskich: Majorka i Wyspy Kanaryjskie.
 

Nie obowiązuje natomiast na Wyspach Normandzkich i wyspie Man, w Monaco, San Marino i Watykanie.

Karta EKUZ. Za takie leczenie zwrotu pieniędzy nie dostaniesz 

Trzeba wiedzieć, że karta uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które będą niezbędne w naszym stanie zdrowia do końca pobytu w danym kraju. Nie refunduje jednak leczenia planowanego. – Prawo do leczenia za granicą przysługuje na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Polak przebywający za granicą je zapłaci – wyjaśnia Magdalena Góralczyk. 

reklama

W naszej galerii pod tekstem znajdziecie informacje dotyczące tego, za co trzeba płacić w krajach popularnych wśród Polaków. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama