reklama

Zakończyła się rekrutacja w łódzkim seminarium. Ilu jest nowych kandydatów na księży?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi

Zakończyła się rekrutacja w łódzkim seminarium. Ilu jest nowych kandydatów na księży? - Zdjęcie główne

Pierwszy zjazd rekrutacyjny odbył się w lipcu. Zgłosiło się wówczas czterech mężczyzn | foto arch. Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i ŚwiatWyższe seminarium duchowne w Łodzi zakończyło rekrutację i poinformowało, ilu nowych alumnów rozpocznie naukę w ich formacji.
reklama

W roku akademickim 2023/2024 siedmiu młodych mężczyzn podejmie naukę przygotowującą ich do kapłaństwa. W ubiegłym roku zgłosiło się również 7 alumnów, a w 2021 roku 11. 

Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi ogłosiło wyniki rekrutacji

Rekrutacja do łódzkiego seminarium odbywała się w dwóch terminach 10 lipca oraz 11 września. Kandydaci, aby dostać się na studia, musieli zdać egzamin z podstaw wiedzy teologicznej z zakresu szkoły średniej. Poza tym odbyli rozmowę z księdzem rektorem, a także mogli porozmawiać z moderatorem roku propedeutycznego.

Ks. Marcin Pietrzyk, ojciec duchowny Seminarium Duchownego w Łodzi, poinformował, że w czasie pierwszej rekrutacji zgłosiło się czterech kandydatów.  - Rok propedeutyczny odbywa się w parafii Łask Kolumna. Tam klerycy przez rok mają wstępne wykłady, ale w dużej mierze jest to czas budowania wspólnoty i relacji - przyznał. 

reklama

Katolicka Agencja Informacyjna poinformowała, że tylko jeden z kandydatów do WSD jest tegorocznym maturzystą. Pozostali przed wstąpieniem do seminarium studiowali lub pracowali. 

Czterech alumnów pochodzi z Archidiecezji Łódzkiej, w tym jeden z Łodzi. Pozostali pochodzą z Archidiecezji Poznańskiej, Archidiecezji Przemyskiej i Diecezji Bielsko-Żywieckiej. 

Od 5 lat formacja w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi trwa 7 lat,  ponieważ  zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej, arcybiskup Grzegorz Ryś podjął decyzję, iż od roku akademickiego 2018/2019 został wprowadzony tzw. rok propedeutyczny. – Ten czas odbywa się w oddzielnym miejscu, w Łasku – Kolumnie. Tam nasi nowo przyjęci klerycy rozpoczną swoją formację od wyciszenia na płaszczyźnie duchowej, by później rozpocząć okres formacji intelektualnej i formacji duchowej – tłumaczył KAI - ks. Jacek Kacprzak, prorektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

reklama

Studenci z Łowicza przeniesieni do Warszawy

W tym roku akademickim inna katolicka placówka z naszego terenu poinformowała, że kończy działalność. Mowa o Seminarium Duchownym w Łowiczu. Alumni będą kontynuować naukę w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Powodem jest coraz mniejsza liczba powołań. 

Biskup łowicki Andrzej Dziuba przyznał, że budynek szkoły zostanie wyremontowany i zaadaptowany, tak, aby dalej mógł służyć diecezji.  - Będzie także w nim nadal część przeznaczona dla kleryków i naszego Seminarium - przyznał.  

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama