Reklama

Reklama

Znamy datę pierwszych szczepień dla dzieci w wieku 5-11 lat. Jak rejestrować dziecko?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Znamy datę pierwszych szczepień dla dzieci w wieku 5-11 lat. Jak rejestrować dziecko? - Zdjęcie główne

Znamy datę pierwszych szczepień dzieci w wieku 5-11 lat. Jak rejestrować dziecko? | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Rejestracja na szczepienia dla dzieci ruszyła już 12 grudnia. Pierwsze dawki szczepionki Pfizer są już w Polsce! Kiedy rozpoczną się szczepienia dla dzieci w wieku 5-11 lat? Gdzie i jak zarejestrować dziecko na szczepienia? Sprawdź w artykule!

Reklama

Jak zarejestrować dziecko na szczepienie?

Rejestracja na szczepienia miała ruszyć 14 grudnia, rząd postanowił jednak przyśpieszyć ten proces i pierwsze e-skierowania były wystawiane już w niedzielę 12 grudnia. Pierwsza partia szczepionek dla dzieci dotarła do Polski 13 grudnia.

- W najbliższą niedzielę i poniedziałek (12 i 13 grudnia) będziemy wystawiali zlecenia dla dzieci w systemie elektronicznym - zapowiadał w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia proponuje 4 sposoby rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19. 

  • Telefon na całodobową bezpłatną infolinię (989)

Przy rejestracji będzie potrzebny numer PESEL dziecka oraz opcjonalnie numer telefonu, aby otrzymać wiadomość SMS z potwierdzeniem terminu i miejsca szczepienia

  • E-rejestracja na stronie pacjent.gov.pl

Na stronie możemy zarejestrować dziecko na szczepienie na dwa sposoby: poprzez Profil Zaufany oraz bez jego użycia. Korzystając z profilu zaufanego należy zalogować się na swój profil, wybrać dostępny termin i punkt szczepień. Jeśli nie posiadasz Profilu Zaufanego, należy wejść na stronę https://pacjent.erejestracja.ezdrowie.gov.pl/auth i wybrać opcję „Rejestracja bez Profilu Zaufanego”. Następnie należy podać nazwisko dziecka, numer PESEL oraz swój numer telefonu. Na podany numer telefonu przyjdzie SMS z kodem, który trzeba wpisać w kolejnym kroku rejestracji. Następnie trzeba wybrać termin oraz miejsce szczepienia – na koniec zostanie to potwierdzone w kolejnej wiadomości SMS. 

  • Kontakt z wybranym punktem szczepień

Jeśli chcesz zapisać się na szczepienia w konkretnym punkcie szczepień, możesz skontaktować się bezpośrednio z placówką. Dostępne miejsca szczepień są podane na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien

  • Wiadomość SMS

Rejestracja dziecka w wieku 5-11 lat może także odbyć się także za pomocą wiadomości SMS. Aby zarejestrować pacjenta, wyślij SMS o treści SzczepimySie pod numer 664 908 556 lub 880 333 333. W odpowiedzi na wiadomość, zostaniesz poinstruowany o dalszych krokach rejestracji. Do rejestracji będzie potrzebny numer PESEL dziecka oraz kod pocztowy miejsca zamieszkania, aby zapisać pacjenta do najbliższego punkut szczepień.

Kiedy ruszą szczepienia dla dzieci w wieku 5-11 lat?

Szczepienia dla dzieci w wieku 5-11 lat ruszą już 16 grudnia! Punkty szczepień, które jako pierwsze będą zaopatrzone w szczepionki, rozpoczną szczepienia 15 grudnia.

- 13 grudnia dotrą do Polski szczepionki dziecięce Pfizera - 1,1 miliona dawek, które trafią do RARS, a następnie zostaną rozdysponowane po punktach szczepień. Planujemy, że logistyka zajmie około jednego dnia. Szczepienia w całym kraju, żeby uniknąć zamieszania, ruszą 16 grudnia, ale niektóre punkty szczepień rozpoczną szczepienia dzieci zapewne już 15 grudnia, po otrzymaniu dostawy  – poinformował Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Michał Kuczmierowski.

Prezes RARS dodał, że kolejna dostawa szczepionek będzie na początku stycznia.

- Łącznie spodziewamy się w styczniu 1,7 miliona dawek. Punkty szczepień będą mogły na bieżąco składać zamówienia na kolejne dawki. Będziemy w kontakcie z punktami szczepień i z Pfizerem. Jeśli będzie trzeba, będziemy próbowali przyspieszać dostawy. W tej chwili widzimy, że zainteresowanie jest, ale nie wyczerpuje ilości dawek, które zamówiliśmy – dodał. 

Czy szczepienia dla dzieci są bezpieczne?

Europejska Agencja Leków ocenę bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki Comiranty prowadziła już od połowy października. Czwarta fala pandemii koronawirusa nie oszczędza najmłodszych, choć do tej pory dzieci zwykle łagodniej przechodziły zarażenie, często trafiają do szpitali. 

Dawka stosowana u najmłodszej grupy będzie mniejsza, niż u starszych pacjentów, ale tak samo jak w innych przypadkach – będzie podawana w postaci dwóch szczepień w odstępie trzech tygodni. Jak na razie, Polska zakontraktowała milion dawek szczepionek dla małych pacjentów na grudzień.

- Szczepionka dla dzieci jest bezpieczna i wiemy to nie tylko z badan klinicznych przed wprowadzeniem jej na rynek, ale też dlatego, że FDA zarejestrowała tę szczepionkę już kilka tygodni temu i już kilka milionów dzieci w USA w wieku 5-11 jest zaszczepionych. Wiemy, że miliony podanych dawek nie powodują niepożądanych odczynów poszczepiennych - mówiła dr Lidia Stopyra, ordynatorka oddziału chorób infekcyjnych i pediatrii Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie.

- Dla pokonania pandemii szczepienie dzieci przeciwko COVID-19 jest wręcz niezbędne - przekonuje w rozmowie z PAP prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego prof. Jarosław Peregud-Pogorzelski, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Immunologii Dziecięcej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

- Uważam, że im większa populacja zostanie zaszczepiona, tym lepiej, zwłaszcza, że dzieci są istotnymi roznosicielami tych infekcji. Większość z nich choruje bezobjawowo lub skąpoobjawowo, ale ostatnio również u dzieci mamy coraz więcej ciężkich przebiegów COVID-19. Trzeba też pamiętać, że u dzieci zdarzają się pozostawiające trwale ślady powikłania w postaci pocovidowego wieloukładowego zespołu zapalnego (PIMS). – dodaje.

Z badań klinicznych szczepionek dla dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat wynika, że u zaszczepionych pacjentów występowały łagodne, ustępujące działania niepożądane, podobne do obserwowanych u zaszczepionych dorosłych i nastolatków. Najczęstszym działaniem niepożądanym był ból ramienia.

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy