Reklama

Reklama

ZUS wspiera uchodźców z Ukrainy. Co z emeryturami i rentami?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

ZUS wspiera uchodźców z Ukrainy. Co z emeryturami i rentami?  - Zdjęcie główne

ZUS wspiera uchodźców z Ukrainy. Co z emeryturami i rentami? | foto poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Zakład Ubezpieczeń Społecznych deklaruje swoje wsparcie dla uchodźców z Ukrainy, w tym dla tych, którzy nie mogą dalej pobierać polskiej emerytury w swoim kraju. Jakie działania podjął?

Reklama

ZUS gotowy na przyjęcie uchodźców 

Jak się dowiadujemy, ZUS jest gotowy udostępnić swoją bazę lokalową uchodźcom z Ukrainy. Zakład ma około 1400 miejsc w posiadanych ośrodkach szkoleniowych na terenie kraju. 

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest gotowy pomóc uchodźcom z Ukrainy. Zwróciliśmy się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów z propozycją udostępnienia swojej bazy lokalowej  dla uchodźców. Jesteśmy gotowi, gdyby wystąpiła taka potrzeba - mówi profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Dodatkowo, na  stronie internetowej ZUS ukazały się pierwsze informacje w języku ukraińskim. W serwisie tym będą publikowane aktualne treści dotyczące warunków uzyskania: świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych.

Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostanie także udostępnione zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim.  

Polskie emerytury i renty na Ukrainie

W związku z wojną w Ukrainie, część osób, które pobierały polską emeryturę lub rentę wypłacaną przez ZUS na ukraińskie rachunki bankowe, może nie być teraz w stanie pobierać tych świadczeń. 

- Jeśli osoba przybyła z Ukrainy nie może dalej pobierać polskiej emerytury lub renty w swoim kraju, a znajdzie się na terytorium Polski, może zwrócić się o pomoc do najbliższej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która przyjmie zgłoszenie i przekaże je do Oddziału ZUS w Rzeszowie odpowiadającego za wypłaty świadczeń w Ukrainie – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Oddział ZUS w Rzeszowie wznowi wypłatę emerytury lub renty na nowy rachunek bankowy w Polsce. Świadczenie to będzie wypłacone od momentu, gdy dana osoba przestała je pobierać.

Osoby, które znajdą się natomiast na terytorium innego państwa, np. Rumunii, Mołdawii, Słowacji, Czech, czy Niemiec, mogą zgłosić się do odpowiedniej lokalnej instytucji lub kasy ubezpieczeń społecznych i przekazać informację o swoim problemie.

 - Trzeba pamiętać żeby wskazać, że otrzymywało się emeryturę lub rentę z polskiego ZUS i z powodu wojny nie można jej dalej pobierać. Lokalna instytucja przekaże sprawę do polskiego ZUS, w celu udzielenia pomocy – dodaje rzeczniczka.

Info: ZUS 

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy