reklama

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W Zgierzu zawyły syreny… nikt nie wstał [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Karolina Wolska

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W Zgierzu zawyły syreny… nikt nie wstał [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

80 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego | foto Karolina Wolska

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ZgierzPierwszego sierpnia obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie 17 nie tylko w Warszawie, ale w wielu miastach w Polsce, także w Zgierzu zawyły syreny. To minuta oddania hołdu uczestnikom powstania – na placu Kilińskiego w Zgierzu nikt nie wstał.
reklama

Na placu Kilińskiego odpoczywali mieszkańcy, a podróżni czekali na przyjazd autobusów. Gdy wybiła godzina 17 i zawyły syreny, zrobiło się poruszenie. Nikt jednak nie zmienił pozycji, a syreny przestały wyć o wiele szybciej niż po minucie.

Oddanie czci powstańcom

Chwila zadumy – taki cel mają syreny, które zabrzmiały w wielu miastach w Polsce. By zatrzymać się na chwilę i oddać cześć walczącym i poległym w obronie Warszawy. Ta symboliczna minuta ma oderwać od zajęć i obowiązków, choć na chwilę.

W Zgierzu okrągłą 80 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczczono składając kwiaty na cmentarzu. Pojawiła się także wystawa plenerowa na placu Kilińskiego, upamiętniająca uczestników powstania i przybliżająca historię walczących zgierzan.

reklama

Na placu Kilińskiego, tuż obok wystawy zebrało się wielu mieszkańców, którzy odpoczywali w czwartkowe popołudnie. Dźwięk syreny wywołał chwilowe zaniepokojenie, a następnie mieszkańcy wrócili do rozmów.

Chyba powoli zapomina się o tej rocznicy. O wiele lepiej pamięta się rocznice w czasie roku szkolnego. W szkołach przygotowywane są wydarzenia, rodzice pamiętają o galowych strojach. A w wakacje ludzie myślą o czym innym.

- mówi nam jedna z mieszkanek.

Brak reakcji był szokujący dla jednego z mieszkańców, który pojawił się na placu Kilińskiego.

Dla mnie to ważna chwila. Mój dziadek miał przyjaciela Staszka, który walczył w powstaniu i często mi o nim opowiadał. Przykro patrzeć, że dziś większość nie wie nawet, dlaczego włączane są syreny. Poza tym mam wrażenie, że sygnał był krótszy niż minutę.

reklama

- mówi pan Tomasz.

Historia powstańców ze Zgierza

Od kilku lat, na placu Kilińskiego pojawiają się plansze przybliżające historię Powstania Warszawskiego i rolę zgierzan, którzy wspierali walczącą Warszawę.

‌Świadkami upadku Warszawy było 40 zgierzan. Spośród walczących o Warszawę zgierzan aż piętnaście osób otrzymało Krzyż Walecznych, a Alfred Kurczewski, ps. „Ambrozja” i Kazimierz Antoni Sheybal. ps. „Antek” order Virtuti Militari.

Na podstawie informacji podanych przez Muzeum Miasta Zgierza.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama