reklama

83. rocznica Zbrodni Zgierskiej na placu Stu Straconych. Pamiętamy o tragedii [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

83. rocznica Zbrodni Zgierskiej na placu Stu Straconych. Pamiętamy o tragedii [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
87
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ZgierzCo roku, 20 marca na Placu Stu Straconych zgierzanie oddają cześć zamordowanym w straszliwej zbrodni. Wojsko, harcerze, młodzież, rodziny zamordowanych i samorządowcy oddali hołd ofiarom Zbrodni Zgierskiej.
reklama

83. rocznica Zbrodni Zgierskiej

Egzekucja w Zgierzu miała miejsce 20 marca 1942 roku. Była to największa zbrodnia, jakiej dokonali naziści podczas II wojny światowej w regionie, nazwanym przez Niemców, Krajem Warty.  

Zbrodnia Zgierska to  publiczna egzekucja, w czasie której zginęło 96 mężczyzn i 4 kobiety. Zdarzenie to było odwetem za zastrzelenie 6 marca 1942 r. dwóch gestapowców przez sierżanta Wojska Polskiego Józefa Mierzyńskiego ze Zgierza. W konsekwencji w Zgierzu, Łodzi, a także m.in. w Bełchatowie, Kaliszu, Łasku, Pabianicach, Sieradzu, Zduńskiej Woli, Wieluniu i Turku dokonano licznych aresztowań.  

Do Zgierza przywieziono stu skazanych z łódzkich więzień. Na placu Stodół zebrano około 6 tysięcy osób, z czego wybrano kolejnych stu mężczyzn jako zakładników. Stu straconych mordowano w grupach po 15 osób, a mieszkańcy musieli się temu przyglądać.

reklama

Po egzekucji, zwłoki rozstrzelanych przewieziono do Lasu Lućmierskiego, gdzie spoczęli w zbiorowej mogile.  

Te 83 lata temu, ta tragiczna Zbrodnia Zgierska, jak ją wszyscy nazywamy, dotknęła nas w sposób szczególny. Już w tamtych latach, latach 40. było upamiętniane przez tych, którzy byli świadkami tych strasznych wydarzeń. Dzisiaj w sposób godny to miejsce przywracane jest dla pamięci przyszłych pokoleń i to, aby nasza tożsamość, także ta tożsamość lokalna, była we właściwy sposób przekazywana kolejnym pokoleniom. Żeby pamięć o osobach, które tutaj zostały przywiezione, rozstrzelane na miejscu placu Stodół, dawnego składowiska odpadów, nigdy nie została zatracona, jako zjawisko dotyczące działań wojennych okupanta, hitlerowców, którzy w taki sposób chcieli upodlić naród polski.

reklama

- mówił prezydent Przemysław Staniszewski.

W obchodach brali udział m.in. żołnierze Asysty Honorowej 91 Batalionu Lekkiej Piechoty z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy oddali salwę honorową, a także duchowieństwo, harcerze zgierskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego, uczniowie szkół samorządowcy i mieszkańcy.

Modlitwę w intencji zamordowanych odmówił ks. Wojciech Jędrzejczyk, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Zgierzu.

Ofiara jest zawsze ofiarą, oprawca jest oprawcą i zawsze musimy umieć odróżnić. I nigdy nie powinniśmy pozwolić na to, żeby ktoś wmawiał nam, że jest inaczej. To taki mój apel do wszystkich, żebyśmy zawsze wyciągali wnioski, że każda taka uroczystość powinna być też momentem dla refleksji nad jakąkolwiek sytuacją, która nas otacza.

reklama

- zakończył uroczyste obchody na placu Stu Straconych Łukasz Wróblewski, przewodniczący RMZ.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo