reklama
reklama

Aleksandrów Łódzki na starych fotografiach. Rozpoznajecie te miejsca? [galeria]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Nasi Czytelnicy bardzo lubią podróże sentymentalne. My również, dlatego staramy się docierać do miejsc i ludzi, którzy znają historię swojego miasta i mają jego stare zdjęcia.
reklama

Redakcja dotarła do grupy na Facebooku i jej administratora, który publikuje bieżące, ale przede wszystkim archiwalne zdjęcia Aleksandrowa Łódzkiego i Zgierza. Jacek Grabowski, wojskowy w stanie spoczynku, a od 2 lat pilot, o którym pisaliśmy ostatnio, prowadzi powyższą grupę na portalu społecznościowym. Pochodzący z Łodzi, ale od lat mieszkający w Rąbieniu miłośnik historii postanowił stworzyć miejsce na Facebooku, gdzie on i inni mieszkańcy regionu będą mogli przenieść się w sentymentalną podróż. 

Archiwalne zdjęcia Aleksandrowa Łódzkiego 

Jacek Grabowski bazuje na zdjęciach, które sam znalazł, ale też mieszkańcy Aleksandrowa czy Zgierza przesyłają mu swoje stare fotografie. 

- Bardzo się cieszę, że moja grupa żyje i inni wysyłają mi swoje stare zdjęcia - mówi Jacek Grabowski, administrator grupy. 

W tym artykule skupimy się na archiwalnych fotografiach z Aleksandrowa Łódzkiego. Część z nich przedstawia losy II wojny światowej po wkroczeniu wojsk niemieckich np. Plac Kościuszki w Aleksandrowie Łódzkim we wrześniu 1939 roku. Mamy też fotografie z 1920 r. również przedstawiające to miejsce, jest na nim widoczny kościół katolicki jeszcze przed przebudową, na drugim kościół ewangelicki.

Chyba niewiele osób wie, ale w Aleksandrowie Łódzkim kręcono sceny do Czterech pancernych i psa. Na grupie Aleksandrów Łódzki, Zgierz -Spotted bez cenzury znalazły się również zdjęcia z tego czasu. 

Mamy też fotografię ledwo powojenną, z roku 1946. 

- Dziadek mojej żony (pochylony) przed kuźnią, której był właścicielem. Budynek kuźni znajdował się w Rąbieniu, mniej więcej na miejscu dzisiejszego ronda Lotników, obok nieistniejącego już dzisiaj cmentarza. Zdjęcie z 1946 roku - opisuje fotografię Jacek Grabowski. 

W naszej galerii znajdziecie również zdjęcia z międzywojnia, z lat 60. i 70. Wszystkie posiadają opisy, by można je było łatwiej zlokalizować. 

A czy Wy w swoich archiwach posiadacie stare fotografie Aleksandrowa Łódzkiego?

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama