Jako 4-latek został przygnieciony bramą
- To był człowiek bardzo popularny, na miarę dzisiejszego celebryty, którego występy cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem publiczności
- mówi Adam Radoń, dyrektor Festiwalu Komiksu i Gier.
Ojciec Zishego był kowalem z ubogiej rodziny, która była związana ze Strykowem od XVIII wieku. Młody Breitbart pomagał ojcu w pracy i właśnie wtedy odkrył swoją nadzwyczajną siłę.
- Kiedy miał 4 lata i pracował z ojcem w jego kuźni w Strykowie, przygniotła go ciężka brama, którą sam z siebie zdjął
- opowiada Łukasz Płuciennik, lokalny historyk.
Zaczęto nazywać go Supermanem
I wojnę światową Zishe spędził na froncie. Po jej zakończeniu występował w najsłynniejszym niemieckim cyrku, a następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam stał się bożyszczem tłumów, zachwycając nieprawdopodobnymi wyczynami. Zaczęto nazywać go Supermanem. W 1923 roku na jeden z jego występów przyszło 85 tys. widzów.I to właśnie podczas pokazu mieli zobaczyć go rysownicy Jerry Siegel i Joe Shuster. W 1938 roku stworzyli pierwszy komiks o Supermanie i rysunki na pierwszych stronach były niemal kopiami plakatów reklamujących występy Zishego Breitbarta.
- Jest takie charakterystyczne zdjęcie, kiedy na jego głowie wyginana jest metalowa szyna, i ono między innymi jest przekopiowane w tym pierwszym komiksie
- mówi Jacek Perzyński, autor książek o Zishem Breitbarcie.
Powstał film, ogłoszono konkurs
Więcej o tej niezwykłej postaci można dowiedzieć się z krótkometrażowego filmu "Superman pochodzi ze Strykowa", który powstał na zlecenie gminy Stryków. Twórcy wykorzystali w nim archiwalia i wypowiedzi współczesnych ekspertów, łącząc je w opowieść spiętą interesującą narracją.W ramach przywracania pamięci Zishego Breitbarta gmina Stryków wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi ogłosiła konkurs dla studentów tej uczelni na projekt pomnika Zishego Breitbarta, który w przyszłości stanie w centrum Strykowa. Rozstrzygnięcie jest planowane w połowie 2025 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.