Gdzie w Zgierzu, zgodnie z prawem, zutylizować śmieci, których nie możemy wrzucić do kosza lub worka? Co zrobić z kanapą, która nie nadaje się do dalszego użytkowania, ze starymi oponami, albo ze zepsutym telewizorem?
Nie zdążyłeś pozbyć się gabarytów z domu? Tam oddasz je całkowicie za darmo
W tym roku w mieście obyły się trzy zbiórki odpadów gabarytowych. Co ważne, śmieci nie trzeba było nigdzie wozić, wystarczyło tylko w odpowiednim terminie wystawić je przed dom, a stamtąd już zabierała je specjalistyczna firma. To doskonała okazja, aby w wygodny sposób, pozbyć się wielu nieużytecznych dla nas rzeczy, takich jak meble, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, opony, odzież, czy tekstylia.Niestety, podobna okazja w tym roku, już się nie nadarzy, trzeba będzie czekać na przyszłoroczny harmonogram ogłoszony przez zgierski Urząd Miasta. Nie oznacza to wcale, że do tego czasu nie mamy możliwości pozbycia się gabarytów. Mamy, jednak musimy je sami zawieść w odpowiedni miejsce. Mowa o Ogólnodostępnym Gminny Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), który znajduje się na ul. Barlickiego 3a. Musimy jednak wiedzieć, że nie każdy ma możliwość pozostawienia tam śmieci. Odpady przyjmowane są wyłącznie od mieszkańców nieruchomości położonych na naszym terenie, które złożyły deklaracja na odbiór odpadów. Co ważne, nie może ona być zerowa. Przywożąc np. kanapę do punktu nie zdziwmy się, kiedy pracownik poprosi nas o o dokument potwierdzający zamieszkanie na terenie gminy lub ostatni dowód wpłaty dokonanej na konto tytułem opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Kanapa, opony, przeterminowane leki. A co z choinką po świętach?
Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych informuje, że samodzielnie do ich siedziby, można dostarczyć każdą ilość, takich odpadów, jak:
- papier,
- szkło,
- metale i tworzywa sztuczne, w tym opakowania wielomateriałowe,
- leki,
- chemikalia,
- zużyte baterie i akumulatory,
- zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
- meble i inne odpady wielkogabarytowe,
- odzieży i tekstylia,
- odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki.
Natomiast odpady budowlane i rozbiórkowe są przyjmowane w ciągu roku kalendarzowego, w ilości: do 500, 1000 i 1500 kg (biorąc pod uwagę te same zależności, jak w przypadku opon).
Za chwilę pojawi się kolejny problem, który dotyczyć będzie, co po świętach, zrobić z żywą choinką, która zapewne ozdabia już wiele zgierskich domów? Jak poinformowała nas Renata Karolewska, rzecznik prasowy zgierskiego magistratu, tę, która nie jest w doniczce, należy wystawić przed dom. Zostanie ona zabrana w dniu, kiedy pracownicy firmy będą obierać zgodnie z harmonogramem odpady "bio".
Osoby mieszkające w domach wielorodzinnych również powinny je zostawić przy pojemnikach do bio
- słyszymy. Jeżeli chodzi o choinki w doniczkach to urząd obecnie jest w trakcie ustalanie szczegółów akcji, dzięki której nie trafi ona na śmietnik, ale dostanie "drugie życie". Szczegóły poznamy po świętach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.