reklama

Czy gorąca woda zapobiegnie legionelli? Przegrzewanie instalacji w Aleksandrowie Łódzkim

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pexels/ Zdjęcie poglądowe

Czy gorąca woda zapobiegnie legionelli? Przegrzewanie instalacji w Aleksandrowie Łódzkim - Zdjęcie główne

Aleksandrów Łódzki działa prewencyjnie przeciwko bakteriom Legionelli. | foto Pexels/ Zdjęcie poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ZgierzPrzypadki Legionelli odnotowano na Podkarpaciu i w Małopolsce oraz w naszym regionie. Bakteria może zostać wykryta w instalacjach wodno-kanalizacyjnych, dlatego w Aleksandrowie Łódzkim przez dwa dni odbywa się przegrzewanie rur, które ma zapobiec jej rozwojowi.
reklama

Informacje o przegrzewaniu wody pojawiły się na klatkach schodowych bloków na terenie spółdzielni w Aleksandrowie Łódzkim, informując mieszkańców, aby uważali podczas korzystania z ciepłej wody.

Przegrzanie ciepłej wody sposobem na zapobieganie Legionelli

Spółdzielnia mieszkaniowa w Aleksandrowie Łódzkim za przykładem innych spółdzielni na terenie Łodzi podjęła decyzję o wykonaniu przegrzewu ciepłej wody. Od godziny 7.00 w poniedziałek 11 września do 7.00 we wtorek 12 września temperatura wody może osiągnąć 65 stopni Celsjusza.

Jak zastrzega spółdzielnia, jest to działanie prewencyjne i nie oznacza, że w mieście wykryto zakażenia. Bakteria może pojawić się w instalacji wodno-kanalizacyjnej hoteli, szpitali, domów opieki, w kurkach i sitkach prysznicowych, w zbiornikach magazynujących wodę, urządzeniach klimatyzacyjnych i nawilżających, w basenach z hydromasażem, basenach termalnych, basenach spa, w urządzeniach medycznych. Do namnożenia bakterii konieczne są odpowiednie warunki tzn. temperatura (między 20°C a 50°C) i obecności w wodzie zanieczyszczeń i osadów (takich jak rdza, glony, kamień wapienny), które wykorzystuje jako źródło substancji odżywczych.

reklama

Jakie są objawy Legionelli?

Osoby zakażone mają objawy grypopodobne np. uczucie ogólnego rozbicia, ból głowy, szybko narastająca gorączka (temperatura 38°C i powyżej), dreszcze, bóle mięśni. Następnie, pojawiają się objawy zapalenia płuc, jak suchy kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej. Mogą również wystąpić objawy ze strony przewodu pokarmowego: wymioty, wodnista biegunka, ból brzucha. Większość chorych wymaga hospitalizacji i leczenia antybiotykami.

Zdaniem ekspertów, jednym ze sposobów na zapobieganie rozprzestrzeniania się bakterii jest zachowanie temperatury wody w urządzeniach grzewczych do 60 stopni Celsjusza.

Ponadto warto regularnie czyścić i dezynfekować urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem) zgodnie z zaleceniami producenta. Po nieużywaniu kranu przez dwa tygodnie (np. po powrocie z wakacji) odkręcić wodę na przynajmniej na dwie minuty, zanim zaczniemy z niej korzystać.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama