O godzinie 17.00 na Pasażu Solidarności zgromadzili się przedstawiciele miasta, kościoła, radni i pozostali, którzy chcieli złożyć kwiaty na pomniku.
Dzień Solidarności i Wolności w Zgierzu
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrał prezydent Przemysław Staniszewski i przewodniczący zgierskiego podregionu NSZZ „Solidarność” Janusz Szulik, którzy podkreślali wagę wydarzenia i znaczenie NSZZ „Solidarność” w historii Polski i Europy.
Oddajemy hołd ruchowi społecznemu, który wywołał w tej części Europy ogromne przemiany. To dzięki nim możemy żyć w wolnym, demokratycznym i niezależnym państwie.
- mówił Przemysław Staniszewski, prezydent miasta Zgierz.
W trakcie uroczystości złożono biało-czerwone wiązanki na pomniku upamiętniającym wydarzenia 1918-2018 roku. Po zakończeniu uroczystości o godzinie 18.00 w kościele pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu odbyła się msza święta w intencji ojczyzny.
Zapoczątkowanie Dania Solidarności i Wolności
Święto to jest obchodzone od 2005 roku, w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, który rozpoczął proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.Na przełomie sierpnia i września 1980 roku zawarto porozumienia w Szczecinie, Gdańsku i Jastrzębiu-Zdroju. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy wysunął listę 21 postulatów, na których czele umieszczono żądanie utworzenia wolnych związków zawodowych. Pozostałe dotyczyły m.in. przestrzegania praw i wolności konstytucyjnych, zniesienia przywilejów partyjnych, a także poprawy warunków bytowych społeczeństwa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.