Fatalny stan łódzkich dróg nie jest tajemnicą. Kierowcy przyzwyczaili się już do widoków pachołków oznaczających wyrwy i dziury w nawierzchniach ulic. Konsekwencją tragicznego stanu dróg są uszkodzenia pojazdów, do których dochodzi niemal każdego dnia.
- Nie zdążyłem „uskoczyć” przed dziurą i wjechałem w nią prawym przednim kołem, efekt to rozerwana opona i naprawa na miejscu – wyjaśniał kierowca ciężarówki, który uszkodził pojazd na ul. Strykowskiej. – Ponieważ do zdarzenia doszło na miejskiej drodze będę występować do ZDiT o pokrycie kosztu naprawy.
Podobnych przypadków każdego dnia są dziesiątki. By zbadać skalę problemu, wystąpiliśmy do Zarządu Dróg i Transportu oraz Urzędu Miasta Łodzi z prośbą o udostępnienie danych dotyczących złożonych wniosków o wypłatę odszkodowań za uszkodzenia pojazdów, do których doszło na łódzkich drogach. Do czasu publikacji tego materiału odpowiedź nie nadeszła. Poprosiliśmy więc o komentarz właścicieli łódzkich punktów wulkanizacyjnych
- Ostatnie cztery zdarzenia mieliśmy z ul. Strykowskiej – poinformowano nas w warsztacie wulkanizacyjnym Oponat, przy ul. Inflanckiej. – Przyczyną było uszkodzenie po wjechaniu pojazdu w dziurę. Zdarzają się też pojazdy uszkodzone na dziurawej nawierzchni ul. Szczecińskiej oraz w innych miejscach miasta.
- Dziennie mamy od 10 do 20 wyjazdów – poinformował nas właściciel Mobilnej Wulkanizacji przy al. Róż. – Obecnie niemal wszystkie spowodowane są uszkodzeniami, do których doszło po wjechaniu w dziurę.
Odszkodowanie, jak je uzyskać?
Przypominamy, że osoby, które uszkodziły pojazdy przez wjechanie w dziurę lub wyrwę mogą ubiegać się o odszkodowanie. W tym celu należy zwrócić się do administratora drogi, którym na terenie Łodzi jest Urząd Miejski, reprezentowany przez ZDiT. Co trzeba dokładnie zrobić?
- Jeszcze na miejscu zbierz dowody. Przydadzą się zdjęcia, opis zdarzenia, film z kamery samochodowej, zeznania świadków
Na miejsce zdarzenia wezwij policję, notatka pomoże Ci w odzyskaniu pieniędzy
Holowanie lub lawetowanie pojazdu również wchodzi w zakres szkody
W zakres szkody wchodzą również inne straty przez nią wywołane np. spóźnienie na spotkanie biznesowe. Taką okoliczność trzeba jednak dobrze uzasadnić
Wniosek, wraz z załącznikami złóż u administratora drogi
Ubezpieczyciel ma 30 dni na rozpatrzenie Twojej sprawy
Za pierwszy podejściem spotka Cię niemal na pewno odmowa wypłaty. Nie wahaj się skierować sprawy do sądu
Pamiętaj, że na odzyskanie pieniędzy masz 3 lata
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.