reklama

Dziś dzień dogoterapii. Zobaczcie, jaki ma ona wpływ na rozwój dzieci z Łodzi i Zgierza [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dziś dzień dogoterapii. Zobaczcie, jaki ma ona wpływ na rozwój dzieci z Łodzi i Zgierza [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
14
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ZgierzW dzień dogoterapii postanowiliśmy dowiedzieć się więcej o tym, czym dokładnie ona jest i jaki ma wpływ na ludzi. Jak się okazuje, nie oddziałuje ona tylko na zdrowie fizyczne, ale również na psychikę pacjentów.
reklama

Jak działa dogoterapia?

Dogoterapia jest formą terapii kontaktowej z udziałem odpowiednio wyszkolonych psów. Adresowana jest zarówno do dzieci, osób dorosłych jak i starszych o różnym stopniu niepełnosprawności czy schorzeń. Właściwie dogoterapia jest dla każdego.

Jak czytamy na stronie Fundacji Ama Canem „zadaniem dogoterapii jest pomoc w przywróceniu ludziom zdrowia, uśmiechu i wiary we własne siły”.

Dogoterapia daje wiele korzyści. Przełamuje lęki, rozwija mowę, ćwiczy koncentrację, stymuluje pracę mięśni, buduje poczucie własnej wartości, łagodzi stres, podnosi aktywność i wiele więcej.

W Łodzi znajduje się Fundacja Ama Canem, która prowadzi zajęcia z dogoterapii w województwie łódzkim, a także w Kowalikach, Bytomiu, Olsztynku i Turku. Z języka łacińskiego nazwa fundacji oznacza „Kochaj psa”.

reklama

W fundacji działa wielu wolontariuszy m.in. terapeuci, lekarze, studenci i uczniowie szkół ponadpodstawowych.

 Podczas zajęć z logopedą dzieci mogą uczyć się komend wydawanych psu. Stopniujemy zabawę i aktywność psa. Pies zacznie reagować, jak dziecko mówi wyraźniej, ale to opiekun steruje zachowaniem psa, dlatego tak ważna jest nić porozumienia i zaufania między nimi.

- mówi Andrzej Niedzielski, założyciel Fundacji Ama Canem.

Spotkania i terapia z udziałem psów

Fundacja prowadzi spotkania terapeutyczne, w których maksymalnie uczestniczy 7 osób. Odbywają się również spotkania edukacyjne w szkołach, przedszkolach i żłobkach dla grup obejmujących jedną klasę.

Każdy pies może pracować 2 godziny dziennie, maksymalnie 3 razy w tygodniu. Takie ograniczenie jest konieczne dla zachowania zdrowia psa. Ponadto każde zajęcia mogą trwać od 30 do maksymalnie 45 minut. Pies otrzymuje wiele bodźców i czyta emocje osób z zapachów. Jest to męczące i musimy dbać o stan zdrowia psów.

reklama

- dodaje Andrzej Niedzielski.

Podczas spotkań terapeutycznych to prowadzący zajęcia decyduje, nad czym dziecko będzie danego dnia pracowało. Pies i jego właściciel starają się pomóc i dostosowują działania do poziomu dziecka, urozmaicają terapię i sprawiają, że robi się przyjemna i ciekawa.

Fundacja Ama Canem prowadzi również zajęcia w szkołach, przedszkolach i żłobkach w Zgierzu i Łodzi. Są one podzielone na dwie części. Pierwsza – edukacyjna, polega na wyjaśnieniu zasad bezpiecznego zachowania w stosunku do psa, aby nie zostać ugryzionym. Przed wakacjami prowadzone są również rozmowy o bezpieczeństwie w lesie czy nad wodą. Później dzieci mają okazję dowiedzieć się więcej o pracy psów i pobawić się z nimi.

Psy od zadań specjalnych

W fundacji pracuje 31 wyszkolonych psich terapeutów, z czego 20 na terenie łódzkim. Są wśród nich psy rasy: golden retriever, flat coated retriever, labrador retriever, berneński pies pasterski, nowofunland, seter szkocki gordon, seter irlandzki oraz owczarek australijski.

reklama

Wykorzystujemy głównie psy rasowe, choć mamy też jednego wspaniałego kundelka. Przede wszystkim psy muszą mieć odpowiednie predyspozycje, które często są dziedziczone. Podczas zakupu psa mamy dostęp do jego linii i możemy sprawdzić, czy były jakieś choroby lub, czy wcześniejsze pokolenia miały predyspozycje psów biorących udział w dogoterapii.  

- mówi Adam Niedzielski.

Każdy pies musi przejść szkolenie i testy, które sprawdzają jego predyspozycje i gotowość do pracy. Najpierw odbywają się testy kwalifikacyjne, do których przystąpić mogą już 3 lub 4-miesięczne szczeniaki. Do ostatecznego testu, pozwalającego zwierzakom na udział w zajęciach najwcześniej mogą przystąpić 12-miesięczne psy.

Psy są bardzo ważne, ale tak naprawdę wszystko zaczyna się od właściciela. Musi być kreatywny i mieć świetną komunikację ze swoim psem. Musi znać go nie na 100, ale na 200 procent.

reklama

- dodaje założyciel fundacji.

Właściciel po wejściu na zajęcia ma maksymalnie 5 minut, by odnaleźć się w sytuacji. Zdenerwowanie i dezorientacja wpływa na psa, dlatego odpowiednie predyspozycje są tak istotne.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama