Reklama

Reklama

Emerytura "Mama 4 +". Zobacz, komu przysługuje świadczenie uzupełniające i ile wynosi

Opublikowano: pt, 17 cze 2022 11:04
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Emerytura "Mama 4 +". Zobacz, komu przysługuje świadczenie uzupełniające i ile wynosi  - Zdjęcie główne

Świadczenie należy się rodzicom, którzy poświęcili się opiece nad dziećmi | foto pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Od 1 marca 2019 roku można się ubiegać się o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Świadczenie to ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia, aby wychowywać dzieci lub z tego powodu w ogóle go nie podjęły. Sprawdź, jakie trzeba spełnić warunki.

Reklama

O specjalną emeryturę mogą się starać kobiety, które urodziły i wychowały minimum czworo dzieci. Innym warunkiem jest ukończenie przez nich 60 lat. W wyjątkowych sytuacjach świadczenie mogą otrzymać również ojcowie po ukończeniu 65 roku życia. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy to on wychowywał dzieci (nadal musi to być co najmniej czworo), ponieważ ich matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Negatywnie zostają rozpatrzone wnioski tych rodziców, które przebywają za granicą lub ich władza rodzicielska była ograniczona.

Emerytura mama 4+ nie jest przyznawana automatycznie. Żeby ją otrzymać trzeba złożyć wniosek do ZUS. Formularz ZUS ERSU dostępny jest w salach obsługi klienta we wszystkich placówkach urzędu oraz na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Do wniosku o rodzicielskie świadczenie należy dołączyć szereg dokumentów, takich jak 

  • informację o numerach PESEL dzieci,
  • oświadczenie o sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej i materialnej,
  • zagraniczny dokument stanu cywilnego potwierdzający urodzenie dziecka, jeżeli akt urodzenia dziecka nie jest sporządzony w polskim rejestrze stanu cywilnego,
  • orzeczenie sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej nad dzieckiem,
  • inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia.
Ponadto należy wypełnić oświadczenie, w którym potwierdzamy, m.in. że wychowaliśmy co najmniej 4 dzieci. 

Od marca kwota świadczenie wynosi tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1338,44 zł brutto. ZUS informuje, że całą kwotę dostają osoby, które nie pobierają własnej emerytury ani renty i nie posiadają innego dochodu zapewniającego im niezbędnych środków utrzymania.  Jeżeli natomiast ktoś ma przyznaje własne świadczenie, ale jest ono niższe niż najniższa emerytura, to specjalna emerytura stanowi uzupełnienie do wskazanej wyżej kwoty. 

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy