Akcję współorganizują Polski Czerwony Krzyż i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.
Żeby zostać krwiodawcą, trzeba ważyć przynajmniej 50 kilogramów
Żeby zostać krwiodawcą, trzeba mieć między 18 a 65 lat, ważyć nie mniej niż 50 kilogramów i nie przyjmować na stałe żadnych leków. W ciągu kilku dni przed donacją trzeba pić dużo wody. W dzień oddania krwi też warto dobrze się nawodnić. Lekarz najpierw pobierze próbkę krwi, żeby sprawdzić, czy możemy być krwiodawcą. Jeśli przejdziemy badanie pozytywnie, zasiądziemy w specjalnym fotelu i oddamy 450 ml krwi pełnej, płytek bądź osocza. Po donacji otrzymamy deputat energetyczny, najczęściej w postaci kilku tabliczek czekolady.
Nie możn oddać krwi w trakcie miesiączki i tuż po usunięciu zęba
Mężczyźni mogą oddawać krew pięć razy w roku, kobiety - cztery. Nie można być krwiodawcą m.in. w trakcie i trzy dni po miesiączce, tuż po usunięciu zęba i po operacji (musi minąć przynajmniej pół roku od zabiegu). Na stałe jako krwiodawcę zdyskwalifikują nas m.in. choroby serca, stan po udarze mózgu, nowotwory złośliwe i nosicielstwo wirusa HIV.
Pisaniem zajmuję się zawodowo od prawie 17 lat. Lubię słuchać ciekawych historii o ciekawych osobach, w kręgu moich zainteresowań są też zagadnienia kryminalne i sądowe. Nie unikam tzw. ludzkich spraw, więc jeśli widzisz gdzieś nierówny chodnik lub denerwuje cię brak miejsc parkingowych na osiedlu – śmiało dawaj znać.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.