Gra miejska promuje twórczość wieszcza i uczy posługiwania się nawigacją
"Za wierszem Mickiewicza" to interaktywna gra miejska, polegająca na zebraniu wszystkich sylab oraz wyrazów, ułożenia ich w jeden fragment oraz odgadnięciu tytułu wiersza, z którego on pochodzi, przy wykorzystaniu wskazówek GPS w nawigacji (np. Google Maps). Przyda się też aplikacja do kodów QR. Aby rozpocząć grę, trzeba udać się w dogodnej dla siebie chwili do pierwszej skrzynki, znajdującej się przy Centrum Kultury Dziecka przy ul. ks. Sz. Rembowskiego 17 w Zgierzu. Mimo że głównym narzędziem, którym trzeba się posłużyć jest smartfon, dobrze jest zaopatrzyć się dla ułatwienia w tradycyjny notatnik i coś do pisania.Jak informują CKD i Zgierska Książnica, celem gry jest popularyzacja twórczości Adama Mickiewicza oraz promocja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Gra ma promować aktywny wypoczynek i pozwolić nabyć nowe kompetencje pozwalające na korzystanie z aplikacji geolokalizacyjnych.
W sumie do odwiedzenia jest 6 punktów na mapie miasta – mówi Wojtek Walczak z Centrum Kultury Dziecka. Do tej pory do udziału zgłosiło się około 20 śmiałków, ale oczywiście pragniemy więcej i zapraszamy wszystkich, tych młodszych i tych starszych – dodaje.
Ballady i romanse Adama Mickiewicza hasłem Narodowego Czytania 2022
Zgierz, wzorem minionych lat, aktywnie włącza się w ogólnopolską akcję. Do czytania zostali zaproszeni goście specjalni, ale określoną pulę miejsc zarezerwowano dla zgłaszających się chętnych zgierzan.
Kto otrzymał zaproszenie do czytania? – Są to osoby rozpoznawalne w środowisku zgierskim, jak choćby Laura Milczarek, finalistka ostatniej edycji Voice of Kids, czy Elżbieta Gorzka-Kmieć, autorka książek dla dzieci. Ale tak naprawdę, jak co roku, oddajemy scenę mieszkańcom miasta. Są to aktywni członkowie zgierskich stowarzyszeń, instytucji kultury czy grup artystycznych, jak choćby ART.51 – mówi Dorota Abramczyk, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zgierzu, główna organizatorka zgierskiego wydarzenia.
W programie zgierskiej edycji Narodowego Czytania 2022 znalazły się także m.in.: koncert Marty Bednarek (“Balladowo i romantycznie”), inscenizacje teatralne oparte na tekstach “Ballad i romansów”, wystawa fotografii z 10. jubileuszowej edycji Narodowego Czytania czy finał familijnej gry terenowej „Za wierszem Mickiewicza”. Zostaną także wręczone nagrody laureatom okolicznościowych konkursów, jak choćby ogłoszonej przez zgierską bibliotekę zabawy dla najmłodszych czytelników, polegającej na wykonaniu ilustracji do wybranej przez siebie bajki lub ballady Adama Mickiewicza.
Narodowe Czytanie to ogólnopolska inicjatywa Prezydenta RP organizowana od 2012 roku, mająca na celu promocję czytelnictwa. Wydarzenie od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród zgierzan. Wielu z nich angażuje się w realizację, przygotowując wybrany fragment lektury, by potem publicznie zaprezentować go podczas pierwszego wrześniowego weekendu. W tym roku do akcji promocji Narodowego Czytania, wspomagając bibliotekę, włączyły się także inne miejskie instytucje, tj. Wydział Promocji UMZ, Park Kulturowy Miasto Tkaczy, Stary Młyn Zgierz, Centrum Kultury Dziecka czy Muzeum Miasta Zgierza.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.