reklama

Jakim powietrzem oddychają mieszkańcy Aleksandrowa Łódzkiego? To pokaże czarno na białym [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Jakim powietrzem oddychają mieszkańcy Aleksandrowa Łódzkiego? To pokaże czarno na białym [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ZgierzNa razie są śnieżnobiałe, ale jak będą wyglądać za miesiąc? Mieszkańcy Aleksandrowa Łódzkiego mają okazję przekonać się na własne oczy, jakim powietrzem oddychają. Do 7 marca w centrum miasta, na Placu Kościuszki, działa instalacja mobilnych płuc Polskiego Alarmu Smogowego. To element kampanii „Zobacz, czym oddychasz”, organizowanej już po raz szósty.
reklama

W tym roku projekt obejmuje 29 miejscowości w 10 województwach, a Aleksandrów Łódzki jest jedynym reprezentantem województwa łódzkiego.

Białe płuca województwa łódzkiego

Chcemy pokazać, jak bardzo zanieczyszczenie powietrza wpływa na układ oddechowy naszych dzieci. Dziś instalacja jest biała, ale za miesiąc zapewne tego koloru już nie będzie. Dlatego zapraszamy młodzież i uczniów, by obserwowali, jak jakość powietrza odbija się na naszym zdrowiu

- mówi Monika Nowaczyk z Alarmu Smogowego.

Problem smogu w Polsce pozostaje poważnym zagrożeniem. Pyły zawieszone PM 2,5 i PM 10, choć niewidoczne gołym okiem, mogą mieć fatalne skutki dla zdrowia. Szczególnie narażone są dzieci, seniorzy oraz osoby cierpiące na choroby układu oddechowego.

reklama

Odpowiadają za liczne problemy zdrowotne, zwłaszcza u dzieci, seniorów i osób z chorobami układu oddechowego. Nawet jeśli czujemy się zdrowi, długotrwała ekspozycja na smog może prowadzić do przewlekłego kaszlu, większej podatności na infekcje, a u osób z astmą lub przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) może powodować zaostrzenia objawów

- tłumaczy pulmonolog dr Tomasz Karauda.

Poważny problem zanieczyszczenia powietrza

Dane Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) są alarmujące – każdego roku w Polsce z powodu chorób wywołanych zanieczyszczonym powietrzem umiera około 40–45 tysięcy osób. To liczba znacznie przewyższająca ofiary wypadków drogowych.

Badania wskazują, że smog nie tylko negatywnie wpływa na układ oddechowy, ale także przyczynia się do chorób serca, udarów, a nawet nowotworów i zaburzeń neurologicznych.

reklama

Jednym z głównych źródeł smogu pozostają przestarzałe piece węglowe, tzw. kopciuchy. Mimo dopłat i obowiązków wymiany źródeł ciepła, poziomy pyłów PM 2,5 i PM 10 wciąż często przekraczają normy.

Mobilne płuca mają na celu unaocznienie mieszkańcom skali problemu i zmotywowanie ich do dalszych działań na rzecz czystego powietrza. W marcu okaże się, na jaki kolor zmienią się płuca w centrum miasta.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najciekawsze wiadomości ze Zgierza i powiatu zgierskiego w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje dziś w Zgierzu! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama