Reklama

Reklama

Język polski dla Ukraińców. Gdzie będzie można się uczyć? Marszałek zapowiada

Opublikowano: wt, 8 mar 2022 19:49
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Uchodźcy z Ukrainy chronią się przed wojną między innymi w naszym regionie. Otrzymują schronienie, posiłki, słowem wszelką materialną pomoc. Problemem jest jednak bariera językowa. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego uruchamia dwa programy, które mają pomóc w komunikacji.

Reklama

Ukraińcy mogą za darmo uczyć się języka polskiego

Jak zapowiada Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, pierwszy z programów adresowany jest do wszystkich dorosłych uchodźców, którzy będą chcieli nauczyć się języka polskiego, aby móc się porozumiewać w codziennym życiu. Drugi program będzie skierowany do nauczycieli i pozwoli ich przygotowywać do skutecznego uczenia Ukraińców języka polskiego. Chodzi w nim o to, by systematycznie zwiększać bazę osób, które potrafią to robić.

- W tym tygodniu startuje grupa językowa dla Ukraińców w Centrum Rozwoju Edukacji w Piotrkowie Trybunalskim. Ale zapraszamy wszystkich dorosłych, którzy będą chcieli bezpłatnie uczyć się polskiego, do naszych jednostek w Łodzi, Zgierzu, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu i Skierniewicach - mówi Artur Michalak, dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego WŁ.

Z kolei zajęcia dla nauczycieli polskiego chcących się uczyć języka ukraińskiego, będą prowadzone we wszystkich szkołach, których organem prowadzącym jest samorząd województwa łódzkiego.

- Myślimy też perspektywicznie i po zdobyciu wiedzy o możliwościach zawodowych uchodźców, postaramy się wzbogacić tę ofertę, aby kształcić językowo pod kątem potrzeb przedsiębiorców - dodaje marszałek Grzegorz Schreiber.

Lista szkół prowadzonych przez Samorząd Województwa Łódzkiego:

 • Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi
 • Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim
 • Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Sieradzu
 • Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach
 • Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Zgierzu
 • Centrum Rozwoju Kompetencji Województwa Łódzkiego i PGE Polskiej Grupy Energetycznej w Rogowcu
 • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego w Łodzi
 • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Tomaszowie Mazowieckim
 • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego  w Łowiczu
 • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Sieradzu
 • Szkoła Policealna Techniki Dentystycznej w Łodzi
 • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim.
CZYTAJ TAKŻE: Kosmiczne ceny paliwa! Ile tym razem trzeba w Łodzi zapłacić za benzynę i gaz?

Praca dla Ukraińców w Łódzkiem

Druga istotna dla uchodźców kwestia to dostęp do rynku pracy.

- Musimy działać tak, by pomóc Ukraińcom podjąć pracę i to zgodną z ich przygotowaniem, oczekiwaniami, możliwościami - mówi Grzegorz Schreiber. – Zaczynamy od małego ruchu. Tworzymy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy punkt informacyjny, w którym uchodźcy będą mogli się dowiedzieć o możliwościach rynku pracy w Łódzkiem. Zakres działania tego punktu będziemy zwiększać w miarę potrzeb.

Jak dodaje Kamil Jeziorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy, punkty informacyjne powstaną w WUP w Łodzi oraz jego siedzibach w Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach. Ale przede wszystkim w punkcie recepcyjnym w Łódzkim Domu Kultury, czyli w punkcie doraźnej pomocy, do którego kierowani są uchodźcy tuż po przyjechaniu do naszego województwa.

- Już mamy sygnały od powiatowych urzędów pracy, że są przedsiębiorcy, którzy chcą zatrudniać uchodźców. Wojewódzki Urząd Pracy będzie koordynować działania powiatowych urzędów w tej sprawie – mówi Kamil Jeziorski.

 

 

 

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy