reklama
reklama

Kiedyś obowiązkowe, dziś relikt historii. Jakie były pochody pierwszomajowe?

Opublikowano:
Autor:

Kiedyś obowiązkowe, dziś relikt historii. Jakie były pochody pierwszomajowe? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
45
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Zgierz W latach PRL każdy 1 maja oznaczał nie tylko wyjście na ulice, aby podkreślić rolę pracy, ulice były pełne pracujących rodzin, a także nie brakowało koncertów oraz wydarzeń kulturalnych. Jedna z najważniejszych „czerwonych kartek” w kalendarzu za czasów PRL – dziś budzi spore zadowolenie głównie z powodu wolnego dnia od właśnie pracy.
reklama

1 maja, Międzynarodowe Święto Pracy, w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej było dniem szczególnie doniosłym. Pochody pierwszomajowe, które odbywały się w całym kraju, stanowiły wyraz podkreślenia roli klasy robotniczej oraz propagandy socjalistycznej.

Pochody pierwszomajowe w czasach PRL-u

W czasach PRL-u, obchody 1 maja były znaczącym elementem kalendarza państwowego. Ludzie w całym kraju przygotowywali się do udziału w pochodach, manifestacjach i paradach organizowanych w każdym większym mieście. Od rana tłumy ludzi wychodziły na ulice, niosąc flagi, transparenty i plakaty.

Charakter pochodów był nie tylko celebracją roli klasy robotniczej, ale również momentem propagowania ideologii socjalistycznej. W trakcie przemarszów niesiono flagi z symbolami socjalizmu, a ulice rozbrzmiewały hasłami gloryfikującymi pracę i walkę o sprawiedliwość społeczną.

Tak wyglądały kiedyś pochody pierwszomajowe

Pochody pierwszomajowe były także okazją do prezentacji siły państwa. Władze PRL-u wykorzystywały te uroczystości do demonstrowania jedności społeczeństwa pod przywództwem partii komunistycznej. Udział w pochodach często był traktowany jako obowiązek obywatelski, a nieobecność mogła być interpretowana jako akt opozycji wobec władzy.

Po 1989 roku, tradycja pochodów pierwszomajowych uległa stopniowemu zanikowi. Choć niektóre organizacje czy partie kontynuują organizowanie tego rodzaju manifestacji, ich skala i znaczenie znacznie zmalały w porównaniu z okresem PRL-u.

Pomimo upływu lat, obrazy tłumów w pochodach pierwszomajowych pozostają częścią wspomnień wielu Polaków, stanowiąc zarówno symbol okresu minionego, jak i temat refleksji nad przeszłością.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama