reklama

Klimatyzacja i wentylacja hal przemysłowych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Klimatyzacja i wentylacja hal przemysłowych - Zdjęcie główne

Klimatyzacja i wentylacja hal przemysłowych | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ZgierzZapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, a także właściwej jego temperatury to podstawa w dobrze prosperujących przedsiębiorstwach, dla których najważniejsza jest wydajność i komfort pracy. Powietrze znajdujące się w hali produkcyjnej wpływa nie tylko na pracowników, ale również na wszelkie procesy, jakie realizowane są w związku z produkcją czy obróbką materiałów. Co należy wiedzieć o systemach klimatyzacyjnych oraz wentylacyjnych w halach przemysłowych?

Czyste, wolne od pyłów powietrze

Na halach produkcyjnych realizowanych jest wiele procesów, które finalnie mogą wpływać na jakość powietrza. Dlatego też należy zadbać o to, aby nie było one przesiąknięte kurzem, pyłami i innymi, potencjalnie szkodliwymi czynnikami. Doskonale sprawdzi się tutaj klimatyzacja przemysłowa, która ma wiele zalet, jednak musi być dobrze dopasowana do potrzeb przedsiębiorstwa. Dlaczego warto wybrać wentylację mechaniczną? Umożliwia ona:

  • ochronę zdrowia pracowników,
  • poprawę wydajności i efektywności pracy,
  • poprawę warunków pracy urządzeń pneumatycznych,
  • zwiększenie bezpieczeństwa osób, przebywających na hali produkcyjnej,
  • zmniejszenie ryzyka popełnienia błędu na skutek nieodpowiednich warunków pracy.
Jednocześnie należy mieć na uwadze, że wybierając system wentylacyjny, trzeba wziąć pod uwagę:

  1. rodzaj procesów, jakie zachodzą na hali,
  2. wymiary hali produkcyjnej,
  3. cyrkulację powietrza,
  4. wymogi prawne,
  5. nasłonecznienie budynku.

Chłodzenie i ogrzewanie hali przemysłowej - jak poradzić sobie z tym problemem?

Utrzymanie odpowiedniej temperatury na hali produkcyjnej stanowi prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza jeśli jest ona sporych rozmiarów i ma wiele punktów, w których może dochodzić do potencjalnych strat ciepła. Ogrzewanie tradycyjnymi metodami nie sprawdza się praktycznie nigdy - jest ono kosztowne, a dodatkowo mało efektywne. Ciepło w naturalny sposób zostaje skierowane w górę, co generuje znaczące straty energii. Dlatego też o wiele lepszym rozwiązaniem będą systemy klimatyzacyjne, które dostosowane są do potrzeb przedsiębiorstw produkcyjnych. Pracodawcy powinni pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, muszą oni zapewnić pracownikom komfortowe warunki, w których będą wykonywać swoje zadania. Latem temperatura powietrza nie może być więc zbyt wysoka, zimą natomiast - zbyt niska. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na fakt, iż niektóre materiały czy wyroby gotowe wymagają odpowiednich warunków termicznych, tak aby nie utracić swoich właściwości. Systemy klimatyzacyjne, dostosowane do potrzeb hal przemysłowych, pozwalają zachować optymalną temperaturę powietrza, jednocześnie ograniczając straty ciepła.

Jaki system wentylacyjny i klimatyzacyjny wybrać dla swojej firmy?

Nie sposób jednoznacznie określić rozwiązań, które byłyby uniwersalne i sprawdzały się w każdej firmie produkcyjnej. Wręcz przeciwnie, gdyż przedsiębiorstwa funkcjonują w innych warunkach, a na halach produkcyjnych przeprowadzane są różnorodne procesy. Przed wyborem konkretnego systemu, warto skonsultować się z ekspertami, a więc doradcami technicznymi. Określą oni, jakie rozwiązania będą zarazem najefektywniejsze, jak i najekonomiczniejsze. Doradcy bazują na dokumentacji technicznej hal produkcyjnych, lecz zarazem konsultują się z klientami w celu ustalenia ich potrzeb oraz wymagań. Warto mieć na uwadze, że obecnie dostępnych jest wiele rozwiązań, które zapewnią odpowiednią temperaturę i cyrkulację powietrza w halach produkcyjnych - większość z nich to nowoczesne systemy, pozwalające oszczędzać energię oraz ograniczać koszty. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy