Kościół farny w Zgierzu pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Zabytkowy kościół farny mieści się przy placu Jana Pawła II na wzgórzu. Jest on wizytówką naszego miasta. Przechodzi co jakiś czas remonty i renowacje. Budynek w stylu neogotyckim cieszy oko nie tylko z zewnątrz, ale i z zewnątrz. W 1910 r. ksiądz proboszcz M. Stefański przystąpił do budowy już czwartego na tym wzgórzu obecnego kościoła farnego. Zaprojektował go Stefan Lemeńe. Budowa kościoła trwała ok. 20 lat. 13 lipca 1930 r. nastąpiła jego konsekracja przez ks. bpa. Wincentego Tymienieckiego.
Od początku II wojny światowej w 1939 r. utworzono w budynku kościoła magazyn wojsk niemieckich. W 1953 r. poświęcono boczne ołtarze: św. Franciszka i św. Stanisława Kostki.
- W czasach najnowszych parafia uległa podziałowi, stając się matką wszystkich parafii okolicznych, a sama świątynia służy całemu miastu - czytamy na stronie parafii.
Ostatnio kościół przeszedł kolejne prace. 6 kwietnia zakończył się etap na najwyższej, wewnętrznej części świątyni. Na skrzyżowaniu naw odkryto wizerunki apostołów. w ostatnich dziesięciu latach udało się wyremontować wieżę widokową kościoła, części elewacji na zewnątrz budynku oraz mur. Mieszcząca się na dziedzińcu figura Matki Boskiej również przeszła prace renowacyjne. Jak możemy dowiedzieć się z Urzędu Miasta w Zgierzu, remonty te były możliwe dzięki ich wsparciu finansowemu poprzez przekazywanie funduszy z budżetu.
Zapraszamy do galerii zdjęć, gdzie obejrzeć można najnowsze wizerunki apostołów oraz całe wnętrze i kościół farny z zewnątrz.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.