reklama

Komunikacja miejska w Zgierzu potrzebuje rewolucji. Czy nowa ankieta może coś zmienić? [KOMENTARZ]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Karolina Wolska

Komunikacja miejska w Zgierzu potrzebuje rewolucji. Czy nowa ankieta może coś zmienić? [KOMENTARZ] - Zdjęcie główne

Czy chcecie jednolitego koloru autobusów komunikacji miejskiej w Zgierzu? | foto Karolina Wolska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Sama na co dzień nie jeżdżę autobusami, ponieważ mój tryb życia mi na to nie pozwala, ale docierają do mnie informacje od mieszkańców, którzy pragną zmian.
reklama

Komunikacja miejska w Zgierzu ma przejść rewolucję. Specjalna komisja przygotowała ankietę dla podróżnych i tych, którzy mogliby zacząć korzystać z komunikacji miejskiej w Zgierzu. Ma ona posłużyć do późniejszych konsultacji społecznych, a te – miejmy nadzieję – mają zwiększyć komfort pasażerów. Ankieta jest jednak lakoniczna, a pytania zostawiają wiele do życzenia.

Czego brakuje w ankiecie dla pasażerów?

Skonstruowana z ośmiu pytań ankieta tylko w trzech daje możliwość pasażerom wyrazić swoje zdanie na temat komunikacji miejskiej w Zgierzu. Niestety, największym rozczarowaniem może okazać się pytanie o to co wymaga poprawy. Wypełniający ma możliwość zaznaczyć tylko trzy odpowiedzi, a informację o tym znajdzie na dole, pod odpowiedziami. Nie rozumiem, dlaczego podróżni mogą wybrać tylko trzy opcje, jeśli kilka problemów byłoby dla nich równie ważne do rozwiązania.

Dlaczego mieszkańcy mają decydować czy ważniejsze jest dla nich bezpieczeństwo w pojazdach, ich stan techniczny, a może punktualność lub ceny biletów? Dlaczego nie pojawia się pytanie o zadowolenie z rozkładu jazdy, kiedy mieszkańcy skarżą się na brak dojazdu do miasta w weekendy? Czy te pytania są mniej ważne od „atrakcyjnego/jednolitego malowania zakładowego pojazdów”?

Większość z wymienionych punktów powinna należeć do obowiązku przewoźnika, jak zapewnienie klimatyzacji czy ogrzewania, odpowiedni stan i czystość pojazdów czy punktualność autobusów.

Chcąc poznać bolączki pasażerów, pozostawiając w ankiecie tylko te pytania, można dać mieszkańcom możliwość określenia, jak bardzo dany aspekt im przeszkadza, a jaki ich nie interesuje. W kolejnych dwóch pytaniach o oznakowanie miejsc dla osób starszych oraz o uprzywilejowanie autobusów, pieszych i rowerzystów jest możliwość oznaczenia, jak bardzo ten pomysł podoba lub nie podoba się respondentom. Mają również opcję zaznaczenia „trudno powiedzieć”, która jasno określa, że ten aspekt nie jest dla podróżnych najważniejszy. Tego zabrakło w pytaniu o to, co wymaga poprawy.

Zamknięte ulice i utrudnienia dla kierowców

W mojej pracy liczy się czas, dlatego jeżdżę samochodem. Zawsze staram się obmyślić najlepszą trasę i zastanawiam się, gdzie będę mogła zaparkować. Szereg jednokierunkowych uliczek czasem powoduje jazdę „na około”, jednak tak skonstruowany jest Zgierz.

Pytanie ankietowe o uprzywilejowanie autobusów, pieszych i rowerzystów ma zbadać odczucia mieszkańców i jeśli większość zdecyduje, że takie przywileje powinny zostać wprowadzone, to może czekać nas rewolucja nie tylko w komunikacji miejskiej, ale i  w organizacji ruchu.

Problem w tym, że najbardziej zakorkowane są główne ulice jak np. ul. Długa, przez co autobusy nie mogą zgodnie z rozkładem dojechać na przystanek. Ograniczenie ruchu dla samochodów mogłoby być wybawieniem dla podróżnych, co jednak mają zrobić kierowcy? Przesiąść się na autobus? Punktualność komunikacji miejskiej i lepiej rozlokowane nitki połączeń mogłaby skłonić niektórych do zmiany środka transportu. Nie jest to jednak rozwiązanie dla wszystkich, dlatego mam nadzieję, że decyzje w sprawie reorganizacji ruchu na niektórych zgierskich ulicach będą konsultowane również z kierowcami.

Nowe rozwiązania dla komunikacji miejskiej w Zgierzu

Ostatnie pytanie ankiety jest otwarte i można w nim wyrazić uwagi i podać propozycje zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Moim zdaniem jest to najważniejsza rubryka, która nie ma ograniczenia znaków, więc można w niej napisać wiele – jakich zmian nie chcemy i co nam przeszkadza. To pytanie nie jest jednak obowiązkowe, a szkoda, bo mogłoby skłonić podróżnych do wypisania problemów.

Wypełniając ankietę, nie pominęłam żadnego punktu, również tego. Zaczęłam od przystanków zastępczych na trasie tramwaju MPK Łódź linii nr 6. Kiedy z jakichś przyczyn tramwaj nie kursuje, komunikacja zastępcza nie ma jak zabrać pasażerów, szczególnie tych na wózkach inwalidzkich (choć linia jest obsługiwana przez inną firmę, problem pojawia się na terenie Zgierza).

Dodałam również konieczność zsynchronizowania komunikacji miejskiej i rozkładu pociągów ŁKA, aby podróżni mogli płynnie przesiąść się z jednego transportu do drugiego, nie marnując kilkudziesięciu minut.

Zwróciłam uwagę na wybiórcze traktowanie pasażerów przez kontrolerów biletów, o czym wspominali nasi czytelnicy.

Zasugerowałam, że rozkłady jazdy nie mogą wykluczać żadnej części Zgierza, bez względu na porę roku czy dni tygodnia, co miało miejsce w wakacje.

Na koniec dodałam pomysł o stworzeniu aplikacji, w której podróżni będą w stanie sprawdzić, gdzie znajduje się autobus i czy przyjedzie na czas.

Jako kierowca lepsze skomunikowanie autobusów miejskich i ich punktualność mogłoby sprawić, że czasem skorzystałabym z oferty przewoźnika. W tym momencie nie jestem w stanie sobie na to pozwolić.

Z opinii, jakie docierają do mnie od mieszkańców, pasażerowie oczekują realnych zmian. Zależy im na punktualności i rozkładowej jeździe autobusów, lepszym dostępie do informacji, które będą pojawiać się na przystankach, zapowiadający zmianę trasy lub nowy rozkład oraz łatwym i bezpiecznym wchodzeniu i wychodzeniu z pojazdu. Wprowadzenie tego nie jest proste, ponieważ na większości ulic nie da się zrobić bus pasów i nie wszystkie przystanki mają zatoczki. Jest to problem bardzo złożony, na który składa się wiele czynników, jednak w dłuższej perspektywie możliwy do realizacji.

Uważam, że ankietę można było przygotować lepiej, a pasażerowie poświęciliby na nią o pięć minut więcej, wiedząc, że ma to wpływ na ich codzienność. Ponadto ankieta nie jest łatwa do zlokalizowania, a ważne, by wypełniło ją jak najwięcej osób. 

Zgierz potrzebuje zmian, pytanie jednak, czy ta ankieta może w tym pomóc? Mam nadzieję, że konsultacje społeczne, które rozpoczną się jesienią, wniosą nowe światło do zmian w komunikacji miejskiej w Zgierzu i pozwolą przeprowadzić rewolucję z prawdziwego zdarzenia.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama