Znieczulenie podczas porodu zwane też analgezją okołoporodową w Europie jest powszechnie stosowane. Szacuje się, że korzysta z niego od 40 do 50 proc. pacjentek oddziałów porodowych. W Polsce rozwiązanie stosowane jest jednak niezwykle rzadko, bo w zaledwie około 15 proc. przypadków. Powodem odmów jest najczęściej brak pieniędzy na zabiegi (proponuje się je często odpłatnie) lub brak wykwalifikowanego personelu. Sytuacja – przynajmniej w Łódzkiem – ma szansę się zmienić. Instytut Centrum Zdrowia im. Matki Polki ogłosił, że znieczulenie podczas porodu otrzyma każda kobieta, która o nie wystąpi.
- Nie bardzo rozumiem dlaczego znieczulenie w porodzie jest traktowane jako luksus – mówił podczas spotkania z dziennikarzami prof. Przemysław Oszukowski, kierownik bloku porodowego ICZMP. - Nie wyobrażamy sobie przecież, by nie dostać znieczulenia u stomatologa. Dzięki staraniom dyrekcji zdecydowaliśmy, że w Matce Polsce, będziemy proponować znieczulenie do porodu wszystkim pacjentkom. Każda kobieta powinna taką propozycję otrzymać. To może wpłynąć korzystnie na rodzącą i przebieg porodu. Może też wpłynąć na to, że mniej kobiet, będzie zabiegało o wykonanie cięcia cesarskiego, a robią tak przecież w obawie przed ogromnym bólem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.