Reklama

Reklama

Łódź nie jest już trzecim największym miastem w Polsce. Wszystko z powodu wojny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Mateusz Kuligowski

Łódź nie jest już trzecim największym miastem w Polsce. Wszystko z powodu wojny - Zdjęcie główne

Uchodźcy Ukrainy schronili się przed wojną w Łodzi. Ukraińcy stanowią 11 % mieszkańców Łodzi | foto Mateusz Kuligowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Choć liczba mieszkańców Łodzi znacząco wzrosła za sprawą uchodźców, to i tak spadliśmy z podium. Wyprzedził nas Wrocław. Łódź nie jest już trzecim największym miastem w Polsce. Ilu mieszkańców ma na ten moment Łódź? Ilu Ukraińców mieszka w Łodzi? Szczegóły w artykule poniżej.

Reklama

Mieszkańcy Łodzi - najnowsze dane

Blisko 760 tys. mieszkańców ma Łódź - wynika z raportu Unii Metropolii Polskich. 11 procent stanowią Ukraińcy. W stolicy województwa mieszka ich ponad 85 tys. Z kolei w aglomeracji łódzkiej ponad 114 tys.

Według danych GUS-u na koniec 2020 roku w Łodzi mieszkały ponad 672 tys. osób. Z raportu Unii Metropolii Polskich wynika, że 1 kwietnia 2022 liczba ta wzrosła do ponad 757 tysięcy. 

Mimo większej liczby mieszkańców, Łódź nie jest już na podium wśród największych miast w Polsce. Wyprzedził nas Wrocław.

Na początku wojny liczba mieszkańców Wrocławia wzrosła z prawie 642 tys. do blisko 830 tys. 

Najwięcej osób wciąż zamieszkuje Warszawę (stolica odnotowała wzrost z blisko 1,8 mln do ponad 2 mln 61 tys.) oraz Kraków (wzrost z prawie 780 tys. do ponad 957 tys.). 

Wojna w Ukrainie spowodowała, że populacja Polski osiągnęła ponad 41 mln.

Jak kształtuje się liczba Ukraińców zamieszkujących poszczególne duże miasta w Polsce? Poniżej wykaz.

 • Warszawa - 469 628
 • Katowice - 302 963
 • Wrocław - 302 467
 • Kraków - 229 938
 • Gdańsk - 223 952
 • Rzeszów - 152 203
 • Łódź - 114 162
 • Poznań - 101 481
 • Lublin - 87 048
 • Szczecin - 84 489
 • Bydgoszcz - 80 447
 • Białystok - 62 445
POLECAMY: Lekarze z ICZMP uchronili Natalię z Odessy przed szóstą operacją serca. Ruszyła zbiórka dla nastolatki

Ukraińcy w Łodzi i aglomeracji łódzkiej

11 procent mieszkańców Łodzi to Ukraińcy (85,6 tys. osób, w tym 18,4 tys. dzieci). Aglomerację łódzką zamieszkuje z kolei ponad 114 tys. Ukraińców. Skąd te dane? Jak podkreślają autorzy raportu, to dane z rejestru PESEL, a także informacje uzyskane na podstawie wyświetleń reklam dla unikalnych użytkowników urządzeń mobilnych, które pozwalają określić język telefonu, a także współrzędne GPS.

- Jako społeczeństwo zdaliśmy egzamin z pomocy uchodźcom z Ukrainy na szóstkę, a nawet siódemkę. Łodzianie, Polacy są niesamowici. W Łodzi przyjęliśmy na przykład pod opiekę całe domy dziecka z Ukrainy – malutkie dzieci wraz z opiekunami. To, co się dzieje, to ogromny sprint, który jako społeczeństwo wykonaliśmy i uzyskaliśmy najlepsze oceny. Jednak teraz musimy przygotować się na maraton pomocy - powiedziała dla UMP Hanna Łodzi, prezydent Łodzi.

Jak pokazuje raport UMP ludność nocna Łodzi to ponad 67,2 tys. osób, a dzienna 84,3 tys.

"Warto również zwrócić uwagę na dane dotyczące przepływów między ludnością nocną a dzienną. Wskazują one, że w mieście centralnym przebywa o 25% więcej uchodźców i migrantów z Ukrainy w ciągu dnia niż w nocy. To odwrotny trend niż w pozostałych miastach i gminach metropolii, gdzie o 72% więcej Ukraińców przebywa w nocy niż w dzień" - czytamy w raporcie.

Autorzy raportu podkreślają, że wśród problemów największym jest kwestia mieszkaniowa. Wielu uchodźczyń i uchodźców mieszka gościnnie u polskich rodzin. Wiadomo, że na dłuższą metę to rozwiązanie się nie sprawdzi i może prowadzić do napięć społecznych.

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy