Od lat przychodzę na cmentarz we Wszystkich Świętych po zmroku. Wtedy jest wyjątkowy nastrój. Nikt nie zwraca uwagi na ubrania, a na światła i ciepło jakie od nich bije.
- mówi pani Katarzyna.
Groby żołnierzy na Starym Cmentarzu w Zgierzu
1 listopada wiele osób odwiedzających groby swoich zmarłych zapala znicze na grobach poległych w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej. Wśród pochowanych są zarówno Polacy jak i Niemcy.
Dla nas to już tradycja. Ja przychodziłam tu z rodzicami, jak byłam mała, a teraz przyprowadzam swoje dzieci, jak już się zrobi ciemno. Zawsze zapalamy znicze poległym żołnierzom, żeby pokazać dzieciom, jak ważne jest pamiętanie, dziękowanie i wybaczanie.
- mówi pani Agnieszka.
Znicze i wkłady ustawiane są w każdym wolnym miejscu na grobach żołnierzy. Cały czas przychodzą osoby z nowymi światełkami, które są znakiem podziękowania i pamięci.
Przyjście po zmroku daje mi większą możliwość do zadumy. Jest inaczej, spokojniej. Jest wyjątkowy klimat.
- mówi pan Andrzej.
Cmentarz św. Józefa i Wawrzyńca przy Piotra Skargi w Zgierzu
Cmentarz Rzymsko-Katolicki został założony w 1820 roku na gruntach darowanych przez mieszczan. W 1863 r. cmentarz ogrodzono murem z neobarokową bramą z kutego żelaza, którą można podziwiać do dziś. Obecnie zajmuje 5 ha powierzchni i mieści ok. 11 tys. grobów.Na cmentarzu znajdziemy pomnik z szarego piaskowca Józefa Świeżawskiego, symboliczną mogiłę Jakuba Stefana Cezaka, tablicę pamiątkową poświęconą Adolfowi Pawińskiemu, kwatery żołnierskie z 1914 r., 1918-1920, 1939 r., prochy z grobów polskich legionistów Józefa Piłsudskiego poległych w Kostiuchnówce na Ukrainie, pomnik artysty plastyka Jerzego Wieczorka, grób Michała Leszczyńskiego, Aleksandra Metelskiego, Józefa Popiołkiewicza, rodziny Łodwigów i wielu innych zasłużonych dla miasta. Do cmentarza przylega cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej.
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych grobów na cmentarzu jest postać dziewczyny na grobowcu z piaskowaca Teresy Kauzik.
Pomnik jest zaraz przy głównym wejściu. Tata zawsze opowiadał mi o tej dziewczynie. Utonęła w zgierskiej łaźni wiele lat temu. Zawsze wyobrażam ją sobie jaką piękną, pełną życia dziewczynę, która miała przed sobą całe życie.
- mówi pani Karolina.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.