reklama

Łuna światła nad Starym Cmentarzem w Zgierzu. „Od lat przychodzę tu po zmroku” [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Łuna światła nad Starym Cmentarzem w Zgierzu. „Od lat przychodzę tu po zmroku” [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
38
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ZgierzPrzez cały dzień Zgierz był zakorkowany w okolicach nekropolii, gdzie policja kierowała ruchem. Wiele osób wizytę na cmentarzu zostawiło na wieczorne godziny.
reklama

Od lat przychodzę na cmentarz we Wszystkich Świętych po zmroku. Wtedy jest wyjątkowy nastrój. Nikt nie zwraca uwagi na ubrania, a na światła i ciepło jakie od nich bije.

- mówi pani Katarzyna.

Groby żołnierzy na Starym Cmentarzu w Zgierzu

1 listopada wiele osób odwiedzających groby swoich zmarłych zapala znicze na grobach poległych w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej. Wśród pochowanych są zarówno Polacy jak i Niemcy.

Dla nas to już tradycja. Ja przychodziłam tu z rodzicami, jak byłam mała, a teraz przyprowadzam swoje dzieci, jak już się zrobi ciemno. Zawsze zapalamy znicze poległym żołnierzom, żeby pokazać dzieciom, jak ważne jest  pamiętanie, dziękowanie i wybaczanie.

reklama

- mówi pani Agnieszka.

Znicze i wkłady ustawiane są w każdym wolnym miejscu na grobach żołnierzy. Cały czas przychodzą osoby z nowymi światełkami, które są znakiem podziękowania i pamięci.

Przyjście po zmroku daje mi większą możliwość do zadumy. Jest inaczej, spokojniej. Jest wyjątkowy klimat.

- mówi pan Andrzej.

Cmentarz św. Józefa i Wawrzyńca przy Piotra Skargi w Zgierzu

Cmentarz Rzymsko-Katolicki został założony w 1820 roku na gruntach darowanych przez mieszczan. W 1863 r. cmentarz ogrodzono murem z neobarokową bramą z kutego żelaza, którą można podziwiać do dziś. Obecnie zajmuje 5 ha powierzchni i mieści ok. 11 tys. grobów.

Na cmentarzu znajdziemy pomnik z szarego piaskowca Józefa Świeżawskiego, symboliczną mogiłę Jakuba Stefana Cezaka, tablicę pamiątkową poświęconą Adolfowi Pawińskiemu, kwatery żołnierskie z 1914 r., 1918-1920, 1939 r., prochy z grobów polskich legionistów Józefa Piłsudskiego poległych w Kostiuchnówce na Ukrainie, pomnik artysty plastyka Jerzego Wieczorka, grób Michała Leszczyńskiego, Aleksandra Metelskiego, Józefa Popiołkiewicza, rodziny Łodwigów i wielu innych zasłużonych dla miasta. Do cmentarza przylega cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej.

reklama

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych grobów na cmentarzu jest postać dziewczyny na grobowcu z piaskowaca Teresy Kauzik.

Pomnik jest zaraz przy głównym wejściu. Tata zawsze opowiadał mi o tej dziewczynie. Utonęła w zgierskiej łaźni wiele lat temu. Zawsze wyobrażam ją sobie jaką piękną, pełną życia dziewczynę, która miała przed sobą całe życie.

- mówi pani Karolina.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama