reklama

Nie tylko w Łodzi znajdziemy murale. Zgierzowi też ich nie brakuje [GALERIA]

Opublikowano:
Autor:

Nie tylko w Łodzi znajdziemy murale. Zgierzowi też ich nie brakuje [GALERIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
13
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ZgierzBezsprzecznie murale królują w Łodzi, jednak Zgierz ma też swoje perełki, które sprawiają, że przestrzeń miejska staje się bardziej atrakcyjna. Jedne znikają, ale pojawiają się też nowe. Gdzie można je znaleźć?
reklama

W ciągu ostatnich kilku miesięcy w Zgierzu pojawiły się dwa nowe murale nawiązujące do historii miasta. Pod koniec 2023 roku zniknął mural policji, jednak wkrótce zostanie odtworzono. Jakie jeszcze murale znajdziemy w Zgierzu i co dodalibyście do tej listy?

Nowe murale w Zgierzu

Na początku marca 2024 roku na ścianie przy Starym Młynie odsłonięto nowy mural. Jest to odtworzenie starej zgierskiej pocztówki, na której widać wozy konne i mężczyzn układających worki, w których najprawdopodobniej znajdowało się zboże. Nawiązuje do młyna, który wcześniej znajdował się w miejscu dzisiejszego Miejskiego Ośrodka Kultury w Zgierzu.

Niespełna miesiąc później, na początku kwietnia odsłonięto mural widoczny od ulicy Rembowskiego, na terenie Parku Kulturowego Miasta Tkaczy. Mural przedstawia początki przemysłu i fabryk na terenie Zgierza. Jest odtworzeniem ryciny, która również była wykorzystywana jako pocztówka.

reklama

Kolejny mural w Zgierzu pojawi się już w sierpniu. Będzie to odtworzenie muralu policji, który był jednym z najbardziej charakterystycznych malowideł na ścianach w Zgierzu. Witał wjeżdżających do miasta ulicą Długą i przedstawiał działania funkcjonariuszy na przestrzeni dekad. Przyciągał wzrok niebieską barwą, a już niebawem ponownie zagości na ścianach poradni pulmonologicznej w identycznej formie.

Szlakiem zgierskich murali

Przy ulicy Dąbrowskiego znajdziemy mural nawiązujący do jeżowego symbolu Zgierza. W ramach konkursu „Zgierskie Inicjatywy Kulturotwórcze” na ścianie budynku powstał motywujący napis „Uwjeż w siebie, tuptaj dalej”.

Na ścianie budynku, tuż przy Starym Młynie można zauważyć kolorowy mural z wizerunkiem kobiety (Prząśniczka). Mural został zaprojektowany przez poznańskiego grafika Adama Questa. Na powierzchni 62 m2 oddano hołd kobietom pracującym w przemyśle włókienniczym.

reklama

Na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Zgierzu, przy Placu Stu Straconych powstał mural upamiętniający 80 rocznicę rozstrzelania stu Polaków w Zgierzu w 1942 roku. Mural powstał w 2022 roku i przedstawia wizerunki cierpiących, układające się w datę tragedii. Na placu znaleźć można również pomnik.

To nie koniec odkrywania zgierskich murali. Blisko Urzędu Miasta, przy skrzyżowaniu ulicy Krótkiej i alei Armii Krajowej znajduje się obszerny mural Zgierza, Stare Miasto. Jest to pocztówka z okresu międzywojennego, na której widać jak miasto dawniej wyglądało. Za mural odpowiadali artyści Marcin Budziński i Wojciech Wożniak. Prowadzili również zajęcia z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 4, podczas których uczniowie przygotowali szablony. Można je zobaczyć na czerwonej części muralu, przedstawiającego kotarę.

reklama

Na ścianie przy skrzyżowaniu ulic Długiej i Armii Krajowej zauważymy bardzo dobrze znany mural „Zgierz Otwarty”. Został on zaprojektowany i wykonany przez grupę WypiszWymaluj. Mural ma odniesienie do historii i wielokulturowości Zgierza. Na ścianie znajdują się trzy świątynie – katolicka, żydowska i ewangelicka. Możemy zaobserwować napis w różnych językach. Jest to nie tylko odniesienie do tego co było, ale również przesłanie, by Zgierz stał się bardziej otwarty na inne kultury, religie, poglądy itd. Pojawiają się głosy dezaprobaty, że na muralu brakuje przywitania po polsku.

Zobaczcie naszą galerię, gdzie znajdziecie więcej murali. Może macie zdjęcia innych murali na terenie Zgierza, albo macie pomysł na nowy mural? Koniecznie podzielcie się tym z nami!

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama