We wtorek 15 sierpnia w całej Polsce trwają uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Swój akcent mają również Zgierzanie.
Święto Wojska Polskiego w Zgierzu 2023
O 9.00 na Starym Cmentarzu w Zgierzu zebrali się przedstawiciele miasta, radni i mieszkańcy, aby oddać hołd poległym w Bitwie Warszawskiej i złożyć kwiaty na ich grobie. Na cmentarzu spoczywają zgierzanie, którzy polegli w tej bitwie.Na uroczystości pojawili się również harcerze, którzy trzymali pieczę przy grobach walczących.
Podczas uroczystości przemawiał poseł Marek Matuszewski i Zastępca Prezydenta Miasta Zgierza Bohdan Bączak.
W imieniu prezydenta Przemysława Staniszewskiego chciałbym podziękować wszystkim, że jesteście. To bardzo ważne święto. W najnowszej historii zostało ustanowione przez sejm w 1992 roku, ale tak naprawdę istnieje od 1923 roku. Dzień ten został ustanowiony Świętem Wojska Polskiego rozkazem generała broni Stanisława Szeptyckiego z dnia 4 sierpnia 1923 r, a jego treść jest bardzo ważna dla Polaków i co dziwne jeszcze bardziej aktualna dzisiaj.
- mówił Bohdan Bączak.
Następnie zastępca prezydenta miasta Zgierza odczytał krótki rozkaz generała Stanisława Szeptyckiego i pozwolił zebranym na chwilę zadumy.
W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski.
- odczytał rozkaz Bohdan Bączak.
Historycy szacują, że w wojnie polsko-bolszewickiej (1919-21) mogło wziąć udział nawet 200 zgierzan. Wśród nich poborowi żołnierze, byli legioniści, a także harcerze, którzy na ochotnika zgłosili się do armii. Nie znamy jednak nazwisk wszystkich poległych z naszego rejonu.
Podczas zwycięskiej bitwy 15 sierpnia 1920 roku polegli m.in. Jan Jaskulski (23 Pułk Ułanów), Mieczysław Naftali (1 Syberyjski Pułk Piechoty) i Stanisław Szymański (101 Rezerwowy Pułk Piechoty).
Na grobach legionistów na Starym Cmentarzu w Zgierzu znajdziemy takie nazwiska jak Antonii Stanisław Bartoszewski i Władysław Ciechanowski. O groby dba Fundacja Zgierskiego Czerwonego Krzyża.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.