Reklama

Reklama

Odbiór odpadów komunalnych. Od 1 marca obowiązują nowe zasady

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Odbiór odpadów komunalnych. Od 1 marca obowiązują nowe zasady  - Zdjęcie główne

Od 1 marca obowiązują zmiany w odbiorze odpadów komunalnych w Zgierzu | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Od 1 marca na terenie Zgierza obowiązują nowe zasady dotyczące odbioru odpadów komunalnych. Co się zmienia?

Reklama

Z informacji zamieszczonych na stronie Urzędu Miasta wynika, że zmiany w systemie odbioru odpadów komunalnych dotyczą zarówno domków jednorodzinnych jak i bloków oraz kamienic. O czym powinni wiedzieć zgierzanie? 

Odbiór odpadów komunalnych. Jakie zmiany dotyczą domów jednorodzinnych? 

„Od marca 2022 r. będą obowiązywać zmiany w systemie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli domków jednorodzinnych”- czytamy na stronie Miasta Zgierza. Dotychczasowa opłata wynosząca 36 złotych za osobę nie ulegnie zmianie. Modyfikacje w systemie odbioru odpadów komunalnych dotyczą przede wszystkim bioodpadów. Jakie zmiany obowiązują od 1 marca? 

- Wyższa ulga w opłacie miesięcznej za kompostowanie bioodpadów (z 1 zł na 5zł na osobę). Jeśli jednak mieszkańcy posiadają zbudowany kompostownik (korzystają z ulgi), miasto nie będzie odbierać bioodpadów z danej posesji. Nadmiar, który nie trafi do kompostownika oddawać można do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Barlickiego 3a. Roczny bezpłatny limit przekazywany do punktu to 200 kg. Za nadwyżkę uiścić należy opłatę według obowiązującego cennika. „Limity w PSZOK obowiązują także na bezpłatne odbiory odpadów budowlanych i rozbiórkowych (do 500 kg na nieruchomość) oraz zużyte opony (do 8 sztuk na nieruchomość)”- czytamy w informatorze. 

- Z posesji bez zbudowanego kompostownika odpady bio będą nie będą odbierane w workach, ale wyłącznie w pojemnikach. 

- Z nieruchomości jednorodzinnych, w których prowadzone są firmy odbierane będą odpady z działalności gospodarczej. Odpady inne niż komunalne, na przykład resztki z produkcji, właściciele muszą przekazywać do wyspecjalizowanych firm zajmujących się składowaniem tego typu materiałów, na podstawie odrębnych umów. W takim przypadku właściciele firm zobowiązani są złożyć deklarację za odpady – do 10 kwietnia. 

- Bez zmian pozostaje obowiązek selektywnej zbiórki odpadów – segregacja na odpady szklane, papierowe, z tworzyw sztucznych i odpady bio. 

Odpady komunalne w Zgierzu. Co się zmienia od 1 marca? 

Zmiany dotyczyć będą również budynków wielolokalowych. Obejmować będą przede wszystkim odpady wielkogabarytowe. 

Bez zmian pozostaje oczywiście obowiązek selektywnej zbiórki odpadów, nie ulegnie jej także wysokość miesięcznej opłaty powiązanej ze zużyciem wody (12,73 zł/m³) według zasad obowiązujących w Gminie Zgierz (chyba, że zarządca posesji wprowadza własne zasady naliczania).   

- Odpady wielkogabarytowe będą odbierane trzy razy w roku (według obowiązującej rozpiski).  Wyjątkiem jest zgłoszenie przez zarządcę potrzeby dodatkowego odbioru, raz w miesiącu. Duże odpady można również dostarczać do PSZOK przy ul. Barlickiego 3a. 

- Zmiany w limitach dotyczących odpadów bio, budowlanych, rozbiórkowych i zużytych opon w PSZOK. Budynki wielolokalowe do dwudziestu lokali mieszkalnych obowiązuje limit 200 kg bioodpadów, a budynki powyżej dwudziestu lokali – 400. W przypadku pozostałych materiałów – budynki mniejsze (do dwudziestu lokali) mają możliwość oddania bezpłatnie do 1000 kg odpadów budowlanych i 16 opon, większe (powyżej dwudziestu lokali) obowiązuje limit 1500 kg i 24 sztuk opon.    

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy