Jednym z tematów podczas sesji Rady Miasta Zgierza było przygotowanie odpowiedź na zapytanie wojewody.
Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Zgierz
Zawiadomienie dotyczące możliwości naruszenia przepisów antykorupcyjnych przez prezydenta Zgierza otrzymał Łódzki Urząd Wojewódzki. O wyjaśnienia w tej sprawie został poproszony nie sam wspomniany Przemysław Staniszewski, a rada miasta.O tym czy prezydent naruszył przepisy, radni debatowali podczas nadzwyczajnej sesji, która odbyła się 13 listopada. Podkreślmy, to przedostatni dzień na udzielenie odpowiedzi na ww. zawiadomienie. Wcześniej dyskusje były prowadzone na komisjach, gdzie prezydent Zgierza złożył wyjaśnienia. Te jednak dla radnych nie były wystarczające i chcieli sprawdzić je z prawnikami, którzy nie pracują dla urzędu miasta.
My mamy wątpliwości nadal, że stosowne dokumenty, które przedłożył pan prezydent na komisji, są wystarczające. Dla nas nie są wystarczające, bo nie mamy wykształcenia prawniczego, wiec chcemy polegać na niezależnej opinii prawnej.
- podsumował na sesji radny Łukasz Frątczak, przewodniczący komisji rewizyjnej.
Co więcej, radny zaproponował kwotę, która miałaby zostać przeznaczona na konsultacje prawne. To wywołało wątpliwości, czy kancelaria została już wybrana i na jakiej podstawie. Pytano również o bezstronność niezależnej kancelarii, skoro podważana jest opinia prawników zatrudnionych w urzędzie miasta.
W Urzędzie Miasta Zgierza zatrudniony jest obsługa prawna, wykonująca zgodnie z zasadami etyki swoje obowiązki służbowe w sposób niezależny podlegający odpowiedzialności, w tym odpowiedzialności zawodowej i karnej związanej z przekazywaniem informacji.
- podkreślił prezydent Przemysław Staniszewski.
Radni przystali jednak na wniosek Komisji Rewizyjnej i wyrazili zgodę na ekspertyzę prawną przeprowadzoną przez prawników spoza urzędu miasta.
Podejrzenie, że prezydent Zgierza złamał prawo
Przypomnijmy, sprawa dotyczy podejrzeń skierowanych w stronę Przemysława Staniszewskiego, który miał złamać prawo, przyjmując mandat, jednocześnie będąc w radzie nadzorczej spółki skarbu państwa od 2021 roku.Prezydent podtrzymuje, że z tej funkcji miał zrezygnować tuż przed zaprzysiężeniem na kolejną kadencję. W myśl wprowadzonych w 2022 roku przepisów, osoby pełniące funkcje publiczne (w tym prezydent miasta) nie mogą łączyć swojej funkcji z zasiadaniem w radzie nadzorczej spółki, należącej do udziałów skarbu państwa (co najmniej 10 proc. akcji lub udziałów).
Ponadto prezydent podkreśla, że w myśl przepisów, ma na rezygnację do trzech miesięcy od zaprzysiężenia. Do rezygnacji ze stanowiska miało dojść jeszcze w tym samym dniu, kiedy prezydent został zaprzysiężony na obecną kadencję. W wykazie KRS zmiana danych dotyczących składu rad nadzorczej spółki pojawiła się dzień po upływie trzech miesięcy i to miało być powodem zawiadomienia do Urzędu Wojewódzkiego.
Ostatecznie wyjaśnienia prezydenta, które padły na Komisji Rewizyjnej zostaną przekazane do wojewody.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.