reklama

Oszuści nie próżnują przed świętami. Wyłudzili od zgierzan kilkadziesiąt tysięcy złotych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Karolina Wolska/Pixabay

Oszuści  nie próżnują przed świętami. Wyłudzili od zgierzan kilkadziesiąt tysięcy złotych - Zdjęcie główne

Oszuści okradają mieszkańców na grube tysiące | foto Karolina Wolska/Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Oszuści wciąż na różne sposoby starają się naciągnąć na duże pieniądze. Dotyczy to osób w różnym wieku, a najbardziej narażeni są seniorzy. Przed świętami otwierają się nasze serca i portfele, ale należy uważać, gdzie i komu przekazujemy pieniądze.
reklama

W powiecie zgierskim w ostatnich miesiącach dochodzi do coraz większej ilości oszustw, głównie na osobach starszych. Oszuści działają na wiele sposobów.

Oszusta w powiecie zgierskim na grube tysiące

W grudniu oszuści przekonali starsze małżeństwo do oddania wszystkich oszczędności. Metodą na policjanta, myśląc, że wspierają akcję ujęcia złodzieja, który miał dostarczyć ich paczkę. Wpłacili depozyt i w ten sposób stracili 60 tysięcy złotych.

Oszuści kontaktowali się przez telefon i cały czas zostawali na linii. Małżeństwo czekało na paczkę, co wykorzystali oszuści. Do 87 i 91 latków zadzwonił rzekomy policjant z informacją o konieczności zabezpieczeniu pieniędzy, które później do nich wrócą. Oczywiście tak się nie stało.

- informuje podkomisarz Robert Borowski.

Podobną metodę zastała oszukana 80-latka z Aleksandrowa Łódzkiego. Rzekomi policjanci wyłudzili od niej 65 tysięcy złotych. Przez telefon została poinformowana, że jej wnuk spowodował wypadek i konieczne jest wpłacenie kaucji.

Oszuści pozostawali z nią cały czas na linii, prosząc, by się nie rozłączała, przez co nie mogła skontaktować się z rodziną i potwierdzić informacji.

Oszustwa internetowe w powiecie zgierskim

Coraz bardziej popularne są oszustwa internetowe. Użytkownicy, klikając w linki niewiadomego pochodzenia, narażają się na utratę danych. W ostatnim czasie pojawiło się kilka zgłoszeń o oszustwach na telefon z banku.

Ofiarą oszustwa padł 46-latek. Przestępcy używają w tym celu metody spoofing. Na ekranie telefonu mężczyzny wyświetlił się numer jego banku, choć po drugiej stronie usłyszał głos oszusta.

Głos w słuchawce zapewnił go, że jest pracownikiem banku i podał swoje dane. Oszust poinformował 46-latka, że jego pieniądze są zagrożone i bank chce mu pomóc. Doradził także, aby pokrzywdzony zweryfikował ten numer telefonu oraz dane rzekomego pracownika banku.

- informuje podkomisarz Adam Dembiński.

Na ekranie telefonu mężczyzny pojawił się numer widniejący na oficjalnej stronie zgierskiej komendy. Rozmówca przedstawił się imieniem i nazwiskiem policjanta, który faktycznie pracuje w tej jednostce. Mieszkaniec Zgierza, przekonany, że podejrzana sytuacja nie jest oszustwem, podał „pracownikowi banku” kod blik i zatwierdził transakcję w aplikacji mobilnej, tracąc w ten sposób swoje oszczędności.

Policja apeluje o ostrożność

Funkcjonariusze przestrzegają, by każdy podejrzany telefon weryfikować. Dzwonić na komendę lub do banku wpisując numer ręcznie, nie szukając w swoich kontaktach. Policja apeluje, by przez telefon nigdy nie podawać danych wrażliwych, adresu zamieszkania czy numeru konta oraz haseł. Funkcjonariusze nigdy nie prowadzą działań operacyjnych przez telefon.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama