Obowiązek rejestracji zwierząt egzotycznych powstaje po tym, jak zwierzę zostanie zakupione w kraju lub przywiezione z zagranicy.
Zwierzęta egzotyczne w domowym zaciszu – jak to zrobić?
Obowiązek rejestracji zwierząt egzotycznych wynika z ustawy o ochronie przyrody. Mówi ona m.in. o tym, że zwierzęta obcego pochodzenia objęte są ochroną w zakresie handlu.
Najczęściej zwierzętami, które należy zarejestrować to zwierzęta z gatunków różnych, jeżeli chodzi o węże np. pyton królewski, boa dusiciel, ale są również żółwie, różnego rodzaju ptaki czy kameleony.
- mówi Emilia Szumska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Zgierzu.
Obowiązek rejestracji powstaje w momencie nabycia zwierzęcia, czy to przywiezienia go z zagranicy, czy zakupu w kraju. Wówczas mamy 14 dni na złożenie wniosku u starosty celem zarejestrowania.
Wniosek składamy do starosty właściwego ze względu na miejsce przetrzymywania czy pobytu zwierzęcia. Jeżeli jest to teren powiatu zgierskiego, to wniosek składamy do starosty zgierskiego.
- dodaje naczelnik.
Dokumentem absolutnie niezbędnym przy składaniu wniosku jest dokument potwierdzający legalność pochodzenia zwierzęcia – potwierdzający jego zakup, czy transport z zagranicy. Może być to również zaświadczenie wydane przez lekarza weterynarii potwierdzające, że zwierzę zostało przekazane z hodowli, w której się urodziło czy też wykluło.
Może być to kopia dokumentu, jednak w momencie, kiedy zwierzę przywozimy z zagranicy i jest to dokument obcego pochodzenia, musi on być koniecznie przetłumaczony na język polski.
Podczas rejestracji wnoszona jest opłata – 26 zł od gatunku. Co istotne, oznacza to, że rejestrując 10 sztuk jednego gatunku, wnosimy jedną opłatę, natomiast w sytuacji, gdy będzie to 10 sztuk zwierząt, ale różnych gatunków będzie to 10 opłat w wysokości 26 zł.
Znalezienie egzotycznego zwierzęcia
W sytuacji, kiedy znajdziemy egzotyczne zwierzę, konieczne jest zgłoszenie tego na policję.
Celem jego ewentualnego zarejestrowania możemy się zgłosić do urzędu, natomiast trzeba będzie przedłożyć stosowne oświadczenie, że zwierzę zostało znalezione, nie ustalono jego właściciela i nie wiadomo skąd pochodzi. Wówczas możemy podjąć próbę rejestracji.
- dodaje Emilia Szumska.
Rejestracja w starostwie powiatowym zwierzęcia nie jest równoznaczna z wydaniem zgody czy zezwolenia na posiadanie zwierzęcia. To jedynie informacja, że taki okaz znajduje się na terenie powiatu.
Ponadto starostwo nie ma obowiązku i podstawy prawnej do tego, aby zweryfikować miejsce przetrzymywania zwierzęcia czy warunki jego przetrzymywania. Zwierzęta egzotyczne, tak jak każde inne objęte są ochroną. Rejestrujący mają obowiązek zapewnić odpowiednie warunki dla zwierząt i zapobiec wydostawaniu się ich poza miejsce przetrzymywania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.