reklama
reklama

Pasterka 2023 – o której godzinie powinna być odprawiona? Czy można ją w tym roku traktować jako mszę niedzielną?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: arch. Vatican Media

Pasterka 2023 – o której godzinie powinna być odprawiona? Czy można ją w tym roku traktować jako mszę niedzielną? - Zdjęcie główne

Pasterka w Watykanie przyciąga wielu wiernych. Ci, których nie ma w Rzymie, transmisje oglądają w telewizji. | foto arch. Vatican Media

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Zdaniem wielu osób to najpiękniejsza uroczystość w całym roku liturgicznym. Składają się na to m.in. odpowiednie teksty biblijne, wspólne śpiewanie kolęd i niezwykła atmosfera. Mowa oczywiście o pasterce. W tym roku Wigilia przypada w niedzielę, pojawia się więc kilka pytań.
reklama

Dla wielu z nas święta Bożego Narodzenia nierozerwalnie wiążą się z udziałem w mszy świętej, zwanej potocznie pasterką. Tradycja nakazuje, by ta została odprawiona w nocy z 24 na 25 grudnia o północy, choć... wiele kościołów od dłuższego czasu stosuje od tej zasady pewne odstępstwa. 

Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji. Msza święta co roku ściąga do kościołów tłumy wiernych. 

Wedle zwyczajów ziemiańskich z XIX wieku po tym nabożeństwie kończył się post mięsny. Po mszy w dawnych czasach siadano za stołem, gdzie podawano swojskie wędliny i mięsa.

Pasterka: Niezwykła atmosfera i wspólne śpiewanie kolęd. O której rozpoczyna się msza?

Obecnie pasterka jest symbolem powitania Jezusa przez wiernych. Jest to również moment, kiedy zaczyna się nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim. Najczęściej pasterka odbywa się o północy, choć nie jest to liturgiczny wymóg. Przez kilka lat Bazylika św. Piotra w Watykanie, gdzie pasterka odprawiana jest pod przewodnictwem samego papieża, rozpoczynała się o 22. Na podobny krok zdecydowały się również niektóre parafie w Polsce. Inne odprawiają dwie pasterki – wcześniejsza jest dedykowana dzieciom i młodzieży, późniejsza dorosłym. Dlatego, zanim po wigilijnym spotkaniu przy stole z rodziną udamy się na mszę, sprawdźmy dokładną godzinę – możemy to zrobić w internecie, wyszukując stronę naszej parafii. W niektórych parafiach wcześniejsze nabożeństwo zaczyna się o 19, w innych o 20, 21, lub 22. 

Pasterka to msza święta, która przynależy do liturgii Bożego Narodzenia. Oznacza to, że ci, którzy biorą w niej udział, nie muszą już przychodzić w Boże Narodzenie na mszę. Ale uwaga – udział w pasterce nie zwalnia z obowiązku pójścia do kościoła w niedzielę, jak to ma miejsce w tym roku. To znaczy, że jeżeli ktoś zamierza wypełnić należycie swój religijny obowiązek i planuje iść o godz. 24.00 na pasterkę, to wcześniej musi wziąć udział w którejś ze mszy niedzielnych.  

Pasterka przez wielu wiernych postrzegana jest jako najpiękniejsza uroczystość w całym roku liturgicznym, składają się na to m.in.: odpowiednie teksty biblijne, wspólne śpiewanie kolęd i niezwykła atmosfera. Oczywiście nabożeństwo zawiera wszystkie inne części liturgii. To wszystko powoduje, że paterka trwa trochę dłużej niż inna msza, co jednak nie zniechęca wiernych w uczestnictwie. 

Pasterka w Watykanie: gdzie oglądać i o której godzinie?

W tym roku pasterka w Watykanie, która każdorazowo cieszy się bardzo dużym zainteresowanie zarówno na miejscu, jak i wśród osób przed telewizorem, rozpocznie się o godzinie 19.30. Jak poinformowała Stolica Apostolska, uroczystość odbywać się będzie pod przewodnictwem papieża Franciszka. 

Tradycyjnie msza będzie transmitowana w TVP1. Początek o godzinie 19.25. Kilku minut wcześniej wyemitowane zostanie orędzie arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Polski na Boże Narodzenie. 

W ubiegłym roku, w bazylice Świętego Piotra, gdzie odbywa się nabożeństwo, zgromadziło się około 7 tysięcy osób – dodatkowo kolejne kilka tysięcy zebrało się na placu. Dodajmy, że była to pierwsza od początku pandemii pasterka bez restrykcji sanitarnych. 

Papież w homilii dużo uwagi poświecił sytuacji na świecie. Mówił m.in. o wojnie, ubóstwie i godności drugiego człowieka. 

Ileż to wojen! A w ilu miejscach, jeszcze dzisiaj, deptana jest godność i wolność! A zawsze głównymi ofiarami ludzkiej żarłoczności są ci delikatni, słabi. Także w te święta Bożego Narodzenia ludzkość nienasycona pieniędzmi, władzą i przyjemnościami, nie czyni miejsca, tak jak to było w przypadku Jezusa dla maluczkich, dla tylu nienarodzonych, ubogich, zapomnianych. Myślę zwłaszcza o dzieciach pożeranych przez wojny, ubóstwo i niesprawiedliwość. Ale Jezus przychodzi właśnie tam, jako niemowlę w żłobie odpadków i odrzucenia. W Nim, Dzieciątku z Betlejem, jest każde dziecko. I jest zaproszenie do patrzenia oczami dzieci na życie, politykę i historię 

– mówił papież Franciszek podczas pasterki w 2022 roku. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddzelow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama