We wszystkich parafiach rzymskokatolickich w wigilę około północy powinna odbywać się msza pasterska, czyli pasterka. Nazwa nawiązuje do przybyłych do stajenki w Betlejem pasterzy. W Polsce jest to jedna z najważniejszych i najbardziej żywotnych tradycji. Jeżeli jesteśmy praktykującymi katolikami, to Pasterka z nocy 24. na 25. grudnia wypełnia obowiązek uczestnictwa we mszy św. pierszego dnia Świąt Bożego Narodzenia.
Co jest szczególnego w tej pasterce?
Sama msza codzienna bardzo się różni od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni chodząc obecnie do kościoła. Ksiądz sprawuje ją zwrócony przodem do Najświętszego Sakramentu, czyli tyłem do wiernych. Językiem liturgicznym jest łacina. Ewangelia, kazanie i pieśni, w tym wypadku m.in. kolędy, są w języku polskim. Kobiety mają na głowach mantylki - odmiana welonu lub szala. Ubrane są zazwyczaj w długie spódnice lub sukienki. Siadają one po jednej stronie w kościele, mężczyźni po drugiej. Wierni korzystają z tradycyjnych mszalików, część jest napisana po łacinie, jest tłumaczenie polskie. Komunię świętą przyjmuje się do ust i w pozycji klęczącej.W kaplicy pw. św. Piusa V znajduje się tradycyjna szopka bożonarodzeniowa. Podczas pasterki pieśni i kolędy wykonuje schola parafialna. Według tradycji pasterka nie może rozpoczynać sie wcześniej niz o północy. Obecnie w niektórych parafiach ma ona miejsce np. od godz. 22.00.
- Wbrew częstej praktyce w dzisiejszych czasach, Msza w nocy, czyli Pasterka nie może rozpocząć się wcześniej niż o północy, gdyż nie należy do wigilii, ale już do liturgii Bożego Narodzenia. Jest to jeden z trzech formularzy mszalnych przeznaczonych na ten dzień. Mszę poprzedza poświęcenie szopki, połączone z uroczystym odśpiewaniem bożonarodzeniowego Martyrologium zwanego Kalendą. Przyjęło się też, że liturgia jest sprawowana tylko przy świetle świec. Radosny hymn "Gloria in excelsis Deo" (Chwała na wysokości Bogu) ponownie rozbrzmiewa po adwentowej przerwie - mówi Kamil Klimczak, ministrant i pasjonat tradycyjnej liturgii.
Jeszcze pół godziny przed pasterką rozpoczął się wspólny śpiew kolęd, po ciemku, tylko przy świetle świec. Podczas mszy też śpiewano dużo pieśni, głównie polskich, ale również po łacinie. Pasterka potrwała do 1.30 w nocy.
Wesołych Świąt!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.