Miejski Zakład Kąpielowy – Łaźnia Miejska w Zgierzu jest drugim najstarszym obiektem tego typu w Polsce. Prawie stuletni budynek przy ul. Łęczyckiej 24 jest od wielu lat poddawany renowacji.
Łaźnia Miejska w Zgierzu - modernizacja zewnętrznej części
Remont łaźni trwa już od dłuższego czasu. Rozpoczął się w 2015 r., kiedy zostały wyłączone dwa olbrzymie piece i zastąpione nowoczesną wentylacją oraz systemem grzewczym. Została też zmieniona konstrukcja dachu. Budynek jest wysuszony, dzięki czemu mogły się rozpocząć prace związane z jego malowaniem.
Pozyskanie środków finansowych, blisko 3 mln zł (w dużym stopniu z Ministerstwa Kultury), otworzyło drzwi do rewitalizacji tego obiektu. Zakres prac jest związany ze stolarką, dalszymi modernizacjami i z izolacjami.
Przez to, że łaźnia miejska jest obiektem historycznym, potrzebne było wiele zgód na realizację projektu.
- Budynek wymaga specjalistycznego podejścia, ponieważ musimy zachować jak najwięcej oryginalnych części architektury, ale w nowym szyku
- mówi wykonawca prac budowlanych, Michał Korzycki.
Obiekt ten należy do dziedzictwa kulturowego Zgierza. Modernizacja jest niezbędna do utrzymania budynku w dobrym stanie. Po renowacji zewnętrznej elewacji planowane są prace wewnątrz łaźni.
- Zachęcam, żeby go odwiedzać i wspierać, aby można było zgromadzić środki na remont wnętrzna
- apeluje prezez MPGK, Monika Hoffman-Grabowska.
Koniec prac planowany jest do końca 2026 r.
Kolejne inwestycje w Zgierzu. Pomogą pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego
Oprócz łaźni miejskiej w planach są działania związane z linią tramwajową 46.
- Linia tramwajowa 46 doczeka się rewitalizacji dzięki środkom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Przywróci to jej ponowne funkcjonowanie.
- informuje prezydent Zgierza, Przemysław Staniszewski.
Mieście przyznano również dofinansowanie od UMŁ na termomodernizację dziewięciu budynków przy ul. Dąbrowskiego.
Komentarze (0)