Plac Stu Straconych jest ważnym dla Zgierza miejscem. Tam bowiem 20 marca 1942 r. Niemieccy okupanci zamordowali 100 Polaków w odwecie za zabicie dwóch oficerów gestapo. Aktualnie znajduje się tam plac z pomnikiem, upamiętniający ofiary. Został stworzony w 1969 r. przez łódzkiego rzeźbiarza, Antoniego Białasa.
Renowacja Placu Stu Straconych
Od 2017 r. jest realizowany projekt „Wsparcie dla miejsca pamięci – pomnika Stu Straconych w Zgierzu” przez miasto. Inwestycja jest dofinansowywana ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.Pomnik jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, co oznacza, że podlega ochronie konserwatorskiej. Dlatego ważne jest zachowanie tego szczególnego miejsca w dobrym stanie.
„Przez niemal 50 lat wykonany z betonu pomnik, ulegał stałej degradacji. Przywróci to temu wyjątkowemu miejscu godny wygląd, utrwalając pamięć o tej wyjątkowej tragedii dokonanej na elicie Narodu Polskiego oraz o męczeństwie Polaków w latach II wojny światowe.”
- możemy przeczytać na stronie magistratu.
Do tej pory został stworzony nowy układ zieleni, przebudowano nawierzchnie placu, dodano elementy małej architektury (kosze, ławki i oświetlenie) oraz zostały dosadzone drzewa i krzewy.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Kulturowego przekazało właśnie prawie 300 tys. zł na dokończenie modernizacji placu Stu Straconych.
Dofinansowanie pozwoli m.in. na remont tablic pamiątkowych czy odnowienie schodów.
Dokładniejsze informacje dotyczące terminów prac mają zostać podane wkrótce.
Komentarze (0)