W zgierskich szkołach przeprowadzono badania, z których wynika, że młodzi nie widzą swojej przyszłości w mieście. Podpowiadają, na czym im zależy i jak to zmienić.
Forum młodzieżowe w Zgierzu
Na sali widowiskowej w Starym Młynie zebrało się kilkadziesiąt uczniów ze zgierskich szkół. Obecny był również prezydent miasta. Młodzież dyskutowała, jak powinno zmienić się miasto, aby być bardziej atrakcyjne.To drugie forum młodzieżowe zorganizowane w Zgierzu. Rok wcześniej rozpoczęto projekt, który ma pomóc w uatrakcyjnieniu miasta dla młodych mieszkańców. W tym czasie prowadzono badania i rozmawiano z 600 młodymi osobami w Zgierzu, by dowiedzieć się, na czym im zależy.
W tym roku skończyłam szkołę i chciałabym zostać w Zgierzu, ale nie widzę wielu perspektyw rozwoju. Przyszłam tu dzisiaj, zobaczyć, jakie są szanse na zmianę i usłyszeć propozycję co da się zmienić.
- mówi Paulina.
Ponad 60 procent przebadanych uważało, że Zgierz jest dobrym miejscem do życia dla dzieci, rodzin i osób starszych, ale nie dla młodzieży i tych, którzy zaczynają swój start w dorosłe życie.
Poprawa ekologii, infrastruktury i miejsc dla młodzieży
Uczniowie mieli okazję debatować i podać swoje za i przeciw w kilku kwestiach dotyczących Zgierza. Najważniejsze i wymagające zmian kwestie to sklepy i punkty gastronomiczne, infrastruktura miasta, komunikacja miejska, dostęp do informacji, ekologia i oferta spędzania wolnego czasu.
W Zgierzu jest niewiele księgarni. Jest ich za mało, a te, które są, są nudne. Często nie ma w nich komiksów i mangi. Musimy po nie jeździć do Łodzi, najczęściej do Manufaktury.
- mówi Bartek.
Młodzież podkreśla również, że brakuje im miejsca do spędzania wolnego czasu. Nie mają odpowiednich miejsc na spotkania towarzyskie czy strefę relaksu, jak w większych galeriach handlowych czy restauracjach w Łodzi.
Dodatkowo skarżyli się na nieprzewidywalność komunikacji miejskiej i niepunktualne i niesprawne autobusy. Przeszkadza im również mała ilość ścieżek rowerowych czy chodników, szczególnie na ulicach oddalonych od centrum miasta.
Czekanie na autobus to loteria. Przyjedzie, nie przyjedzie, jest 10 minut za wcześnie, albo za późno. Niektóre autobusy jeżdżą rzadko, raz na godzinę w innych rozkład jest inny na stronie i na przystanku. W dodatku stan techniczny autobusów zostawia wiele do życzenia.
- mówili uczniowie podczas debaty.
Młodzież oczekuje lepszej oferty, która sprawi, że zamiast chcieć uciekać z miasta, będą mogli zachęcać innych do odwiedzenia Zgierza. Wyniki badań oraz debaty zostaną przedstawione Radzie Miasta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.