reklama

Powołano Zgierski Zespół ds. Wielkoobszarowych Terenów Zdegradowanych. Ma pomóc w rekultywacji składowiska

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Karolina Wolska/poglądowe

Powołano Zgierski Zespół ds. Wielkoobszarowych Terenów Zdegradowanych. Ma pomóc w rekultywacji składowiska - Zdjęcie główne

Powołano Zgierski Zespół ds. Wielkoobszarowych Terenów Zdegradowanych | foto Karolina Wolska/poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ZgierzOficjalnie powołano Zgierski Zespół ds. Wielkoobszarowych Terenów Zdegradowanych, który konkretnie ma zając się składowiskiem odpadów po zakładach Boruta w Zgierzu. Ich zadaniem ma być dążenie do rekultywacji składowiska. Kto znalazł się w zespole?
reklama

Rekultywacja wielkoobszarowego terenu zdegradowanego w Zgierzu

W maju 2024 roku tereny składowisk odpadów niebezpiecznych w Zgierzu przejęło miasto. Oznacza, to, że w pełni stało się odpowiedzialne za zabezpieczenie i zrekultywowanie terenu, co ma zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców.

W czerwcu za zamkniętymi drzwiami odbyło się pierwsze spotkanie zespołu, który ma zająć się wielkoobszarowymi terenami zdegradowanymi w Zgierzu. Oficjalnie zaczyna działać od stycznia 2025 roku. W zespole znajdują się 22 osoby reprezentujące różne jednostki na poziomie miejskim, powiatowym i wojewódzkim.

Zespół ma wspomagać wypracowanie planu poprawy stanu środowiska na terenach z odpadami po dawnych państwowych zakładach Boruta m.in. poprzez współpracę, wymianę informacji, weryfikację pomysłów i proponowanych rozwiązań zgodnie ze swoimi kompetencjami i wiedzą.

reklama

W zespole poza prezydentem Zgierza i jego zastępca, znajdzie się m.in. komendant Straży Miejskiej w Zgierzu, trzech radnych (w tym przewodniczący Rady Miasta Zgierza) z dwóch ugrupowań, przedstawiciele wydziałów odpowiedzialnych za ochronę środowiska w Urzędzie Miasta Zgierz, Starostwie Powiatu w Zgierzu czy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego.

W zespole znajdziemy także przedstawicieli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Powiatowego Inspektora Sanitarnego, a także osoby zajmujące się pozyskiwaniem środków.

To wyzwanie nie dotyczy jedynie Zgierza, ale także powiatu i województwa. Równocześnie my, jako miasto, skupiliśmy się na przygotowaniu wniosku o finansowanie z Krajowego Planu Odbudowy. Zgierz został uwzględniony jako jedno z pięciu miast w Polsce, którym takie środki się należą. To ogromna szansa na przeprowadzenie kompleksowej rekultywacji terenów zdegradowanych i trwałe rozwiązanie problemów środowiskowych naszego miasta.

reklama

- napisał w mediach społecznościowych Przemysław Staniszewski, prezydent Zgierza.

Zabezpieczenie terenów zdegradowanych w Zgierzu

Samorząd wnioskował o dofinansowanie w wysokości 17 milionów brutto (co daje 14,5 mln netto). Te środki mają zostać wykorzystane na zamontowanie monitoringu, ogrodzenia oraz na badania, które pomogą w późniejszej rekultywacji.

Od 24 grudnia 2024 roku na terenie składowiska działa monitoring. Pojawiło się pięć kamer, w tym jedna termowizyjna. Obraz odbiera Straż Miejska w Zgierzu, a w najbliższym czasie dostęp do obrazu będzie miało także Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najciekawsze wiadomości ze Zgierza i powiatu zgierskiego w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje dziś w Zgierzu! Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama