reklama

Poznawali życie zgierzan, którzy rozwinęli nasze miasto. Niedzielny spacer po Cmentarzu Ewangelickim [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Poznawali życie zgierzan, którzy rozwinęli nasze miasto. Niedzielny spacer po Cmentarzu Ewangelickim [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
96
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ZgierzDeszcz i wiatr nie odstraszyły zgierzan, którzy chcieli poznać historię naszego miasta. Pod bramą cmentarza ewangelicko-augsburskiego w niedzielę 5 listopada zebrała się niewielka grupa, gotowa na zwiedzanie.
reklama

Podczas spaceru przypomnimy historię rodzin zgierskich fabrykantów.

- zapowiedział Maciej Rubacha.

Historia zgierskich fabrykantów

Około godziny 14.30 pod cmentarze ewangelicko-augsburskim w Zgierzu zebrała się kilkunastoosobowa grupa, która wraz z przewodnikiem, Maciejem Rubachą, wybrała się na historyczny spacer po dwóch zgierskich cmentarzach.

Historyk opowiadał o początkach kościoła ewangelickiego w Zgierzu i przedstawicielach innych wyznań oraz narodowości, którzy w XIX wieku zamieszkiwali nasze miasto. Cmentarz przy ulicy Spacerowej powstał w podobnym momencie jak katolicki cmentarz przy Piotra Skargi, zwany Starym Cmentarzem w Zgierzu.

Uczestnicy spaceru mieli okazję dowiedzieć się o wkładzie rodziny Ernstów, czy tragicznej historii upadku rodziny Krusze lub trwającej do dziś przemysłowej historii rodziny Hoffmanów.

reklama

Groby żołnierzy na zgierskich nekropoliach

Podczas spaceru Maciej Rubacha opowiadał o walkach podczas I wojny światowej, które miały miejsce w okolicach Zgierza. Wielu poległych żołnierzy spoczywa na kilku zgierskich nekropoliach, w tym na cmentarzu ewangelicko-augsburskim. 

Historia bitew odcisnęła swoje piętno na fabrykantach, którzy w tamtym czasie starali się poszerzać swoje wpływy i majątki. 

Cmentarz Ewangelicko-Augsburski 

Cmentarz powstał w latach 1822-1823. Od ulicy Spacerowej prowadzi do niego brama, a obok niej, po prawej stronie usytuowana jest kaplica przedpogrzebowa z 1900 r. Na cmentarzu znajdują się grobowce i pomniki rodzin zgierskich fabrykantów. Pochowani są proboszczowie parafii ewangelicko-augsburskiej i ludzie zasłużeni dla tej społeczności. Od 1974 r. na terenie nekropolii chowani są również katolicy.

reklama

Spacer po cmentarzu ewangelicko-augsburskim został zorganizowany przez Stowarzyszenie EZG i Muzeum Miasta Zgierza i dofinansowany przez miasto.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama