Reklama

Reklama

Prawie 10 mln zł – na taką kwotę są zadłużeni mieszkańcy lokali komunalnych w Zgierzu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miasta Zgierza

Prawie 10 mln zł – na taką kwotę są zadłużeni mieszkańcy lokali komunalnych w Zgierzu - Zdjęcie główne

Na mieszkanie w nowych blokach przy ul. Staffa w Zgierzu mogli liczyć tylko "wypłacalni" lokatorzy | foto Urząd Miasta Zgierza

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Zasoby mieszkaniowe miasta są wprost drogocenne. Wielu ze zgierzan, których nie stać na własne „em”, właśnie poprzez najem mieszkań komunalnych, zapewnić chce sobie dach nad głową. Tymczasem kolejka jest długa i co więcej, by się na nią załapać, trzeba spełnić pewne warunki, np. dochodowe. Mieszkaniec bez stałego źródła dochodu jest potencjalnym kłopotem dla urzędników. I te kłopoty na koniec marca warte były w Zgierzu prawie 10 milionów!

Reklama

Czynsze do góry o 10 procent

Czynsze w lokalach komunalnych w porównaniu z 2021 rokiem wzrosły o 10 procent. Od początku tego roku stawka czynszu za 1 m.kw. powierzchni użytkowej lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasto Zgierz wynosi 5,26 zł miesięcznie, a w przypadku najmu socjalnego lokalu jest to 2,10 zł miesięcznie. Stawka ulega podwyższeniu lub obniżeniu w zależności od wyposażenia lokalu. 

Niezasiedlonych lokali komunalnych obecnie jest ponad 200, w tym również lokale  w zasobie Wspólnot Mieszkaniowych. Składają się na nie m.in. wyłączenia budynków z eksploatacji; zabezpieczenia lokali w ramach termomodernizacji i rewitalizacji; konieczność zabezpieczenia lokali na nagłe wypadki oraz lokale w trakcie remontu – informuje Renata Karolewska z Urzędu Miasta Zgierza.

Nie jest to jednak stała wartość z uwagi na prowadzone remonty i przeprowadzki lokatorów. Zaległości z tytułu czynszu i opłat za media w lokalach socjalnych i mieszkalnych wg stanu na dzień 31 marca 2022 roku wynosiły 9 351 119,55 zł. Według urzędników, są one na bieżąco ściągane od wierzycieli według przyjętych regulaminami zasad.

Lokali użytkowych nie przybywa

Lokali użytkowych w zasobie komunalnym jest 61, w tym 10 lokali niewynajętych z uwagi na ich stan techniczny, wyłączenie budynku z eksploatacji, planowaną rewitalizację budynku, planowaną zmianę sposobu użytkowania lub tez brak zainteresowania ich wynajęciem. W budynkach wspólnot mieszkaniowych jest 15 lokali użytkowych i są one wszystkie wynajęte. Wysokość stawek czynszowych w wynajętych lokalach uzależniona jest od wylicytowanej przez najemcę stawki oraz rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. W przeciwieństwie do powoli ale jednak powiększaniem się bazy mieszkaniowej, lokali użytkowych raczej ubywa niż przyrasta. Przypomnijmy, jeszcze za kadencji prezydent Iwony Wieczorek, został rozpoczęty proces budowy nowych bloków mieszkalnych i jest kontynuowany przez jej następcę Przemysława Staniszewskiego. Na wprowadzenie się lokatorów czeka już kolejny blok na osiedlu 650-lecia przy ul. Staffa. Jednocześnie swoje inwestycje, w tym te po sąsiedzku z wymienionymi, prowadzi Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Zgierzu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy