Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala na zgłaszanie miejsc, w których powinny pojawić się służby. Zgłaszać można m.in. nielegalne rajdy samochodowe, akty wandalizmu, dzikie wysypiska śmieci i niewłaściwe parkowanie.
Mieszkańcy Zgierza zgłaszają źle zaparkowane samochody
Zgierzanie chętnie korzystają z aplikacji, informując służby o niewłaściwym parkowaniu. Najwięcej zgłoszeń pojawiło się między ulicą Boya-Żeleńskiego a Polną.
W ciągu roku w tym miejscu mieliśmy 285 zgłoszeń. Wszystkie dotyczyły źle zaparkowanych pojazdów i utrudniających przejazd, np. stojące na przystankach czy w bramie.
- mówi podkomisarz Robert Borowski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu.
W tym miejscu znajduje się centrum zakupowe oraz bloki. Wokół znajduje się wiele sklepów branżowych, a niewystarczająca ilość miejsc parkingowych sprawia, że samochody pojawiają się również na zakazie.
W tygodniu nie ma tragedii. Nawet teraz, w ciągu dnia jest dużo wolnych miejsc. Tragedia jest w sobotę, jak ludzie jadą na zakupy i wieczorami, kiedy wszyscy wracają z pracy. Niby jest sporo miejsca, ale nie wystarcza i parkują, jak chcą.
- mówi pan Rafał, mieszkaniec osiedla 650-lecia.
Zgłoszenia przez aplikację wpływają bezpośrednio do służb, jednak nie zawsze udaje się potwierdzić wykroczenie.
Znam tę aplikację i sam kiedyś w niej zgłaszałem, bo notorycznie ktoś parkował zderzak w zderzak w tym samym miejscu, że nie dawało się wyjechać i zastawiał inne samochody. Nie wiem, czy policja coś z tym zrobiła, nie widziałem reakcji, ale problem jest duży. Jak ludzie widzą, że ktoś bezkarnie gdzieś parkuje, to robią to samo.
- mówi pan Sebastian.
Policja weryfikuje zgłoszenia
Informacje, które wpływają przez aplikację, traktowane są jak zgłoszenia bezpośrednio do służb. Mimo to czas reakcji się wydłuża.
Informacja od razu wpływa do nas. Mamy 3 dni na weryfikację i 7 dni na podjęcie działania, ale zazwyczaj takie rzeczy staramy się załatwiać jak najszybciej.
- mówi podkomisarz Robert Borowski.
W przypadku, kiedy samochód utrudnia przejazd, zastawia bramę lub przystanek, najlepiej wykonać telefon na 112, co pozwoli służbom na szybką reakcję.
Każda interwencja zgłoszona w aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa musi zostać potwierdzona przez policje lub inne służby. Każda osoba zgłaszająca, może sprawdzić, czy jej zgłoszenie zostało zweryfikowane (oznaczone kolorem czerwonym).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.