Mimo że Dzień Sołtysa przypada 11 marca, w województwie łódzkim, świętowano aż do soboty, 25 marca. Do tego, nie w jedynym miejscu, ale wychodząc do sołtysów „w teren”. Najpierw, 11 marca, odbyły się koncerty w Sieradzu, Kraśnicy w pow. opoczyńskim i w Oporowie w pow. kutnowskim, a teraz w trzech kolejnych miastach. Sołtysi dopisali, w tę sobotę było ich ponad pół tysiąca. Imprezy odbyły się w Zgierzu, Piotrkowie i Skierniewicach.
Dzień Sołtysa w Łódzkim. Koncerty, rozmowy i pyszne regionalne jedzenie
Jak mówił marszałek do przybyłych, są oni „pomostem” między mieszkańcami, a samorządem województwa.
Cała ostatnia kadencja samorządu województwa, to sukcesywne zbliżanie się Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego do mieszkańców. Temu służą cykliczne spotkania „Porozmawiajmy w Łódzkiem”, które przez ostatnie dwa lata odbyły się w kilkudziesięciu gminach naszego regionu, ale także zmiany zasad programów kierowanych bezpośrednio do sołectw. Od ubiegłego roku, w konkursie „Infrastruktura sołecka na Plus”, w którym dotacja wynosi do 100 tysięcy złotych, wnioski składają sami liderzy wsi, bez pośrednictwa gmin
- mówił marszałek Grzegorz Schreiber w Skierniewicach.
Ta zmiana wynika właśnie z rozmów z sołtysami, którzy mają bardzo wiele pomysłów na rozwój swoich miejscowości.
– Jesteście dla nas także inspiracją do działania. Was, drodzy sołtysi, inspirują mieszkańcy, a wy nas, samorządowców, a także posłów
– zaznaczył Grzegorz Schreiber. Przykładów tej skutecznej współpracy, jak wyliczał marszałek, nie brakuje w całym województwie, bo w ubiegłym roku z programu skorzystało 40 miejscowości, które zrealizowały inwestycje na łączną kwotę 4 milionów złotych. Wśród nich są m.in. świetlica wiejska we wsi Urzecze w gm. Zduny oraz altany do spotkań mieszkańców w Nowym Wylezinie w gm. Kowiesy, w Bielicach w gm. Krośniewice czy w sołectwie Glina w gm. Wola Krzysztoporska.
Drugim, flagowym i już sprawdzonym programem województwa wspierającym rozwój wsi, jest „Sołectwo na plus”. Granty w wysokości do 12 tysięcy złotych, jak wyliczał wicemarszałek Zbigniew Ziemba w Piotrkowie, zostały wydane na spełnienie marzeń bardzo wielu miejscowości w Łódzkiem.
– To sołectwa najlepiej określają swoje potrzeby, a to daje możliwość do ich realizacji
– mówił w Piotrkowie wicemarszałek Zbigniew Ziemba.
Czytaj także: Sukces licealistek z Ozorkowa. Brawo, dziewczyny!
W tym roku, na oba programy, w budżecie województwa, jest zabezpieczona rekordowa kwota 14 milionów złotych! W 2017 roku, jak przypomniał marszałek Schreiber, to był zaledwie milion złotych. – To jest ta różnica – dodał.
Każdą z uroczystości uświetniły koncerty. W Skierniewicach wystąpił Zespół Ludowy Ziemia Słupecka oraz Mateusz Mijal, w Zgierzu Zespół Ludowy Głuchowiacy oraz Maciej Smoliński, a w Piotrkowie – Zespół Piliczanie oraz Krystyna Giżowska, z którą na koniec, największe przeboje piosenkarki, śpiewała cała sala. Koncert w Piotrkowie był także okazją do wręczenia Nagrody Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury dla solisty Piliczan, Zdzisława Gajewskiego.
O podniebienie gości wszystkich trzech uroczystości zadbały koła gospodyń wiejskich z powiatów, w których odbyły się koncerty dla sołtysów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.