Wykonanie biopsji mammotomicznej jest bardzo nowoczesną metodą leczenia, pozwalającą usunąć z piersi zmianę wielkości do dwóch centymetrów. Elementem niezbędnym do wykonania biopsji mamotomicznej jest USG. Nowy sprzęt będzie służył w części zabiegowej dla ortopedii i onkologii, co pozwoli poszerzać ofertę zabiegów.
- mówi Jadwiga Wojtowicz-Banaszewska, dyrektor przychodni.
Guzy już nie takie straszne
Przychodnia nr 3 przy Łęczyckiej 24 w Zgierzu posiada sprzęt, który znajduje się tylko w trzech placówkach w Łodzi i jest pierwszym w Zgierzu. Lekarze będą z niego korzystać od połowy listopada i już tworzona jest kolejka zapisów.Biopsja mammotomiczna jest jeszcze dokładniejszym typem biopsji, jakim dysponuje współczesna medycyna. Umożliwia pobranie fragmentów guzów piersi do 15 milimetrów, a w niektórych przypadkach usunięcie zmian w całości.
Pacjentka po dwudziesto-, trzydziestominutowym zabiegu będzie mogła udać się do domu. Oszczędza to pacjentce wizytę w szpitalu z kilkudniową hospitalizacją i całym stresem z tym związanym.
- mówi Marcin Majos, lekarz radiolog.
Do tej pory w przychodni wykonywano biopsje cienko i długo igłowe, a użycie biopsji mammotomicznej ma być przełomem w diagnostyce i leczeniu raka piersi. Poza przychodnią w Zgierzu z takiego sprzętu korzystają lekarze w trzech łódzkich szpitalach – MSW, Szpitalu Kopernika i w Centrum Zdrowia Matki Polki.
Nowy sprzęt USG nie tylko dla onkologii
Nowy ultrasonograf będzie wykorzystywany jako nieodłączna pomoc przy biopsji mammotomicznej, jednak swoje zastosowanie znajdzie również na innych polach.
Dzięki sprzętowi, jaki otrzymaliśmy, będziemy mogli lepiej diagnozować choroby stawów, bioder, barków. Możemy diagnozować choroby tkanek miękkich, patologie ścięgien. Rozpoczynamy również drobne zabiegi ortopedyczne, które poszerzą zakres działalności.
- mówi Michał Przybył, chirurg ortopeda.
Nowy ultrasonograf będzie wspomagał poradnię ortopedyczną przy drobnych zabiegach, m.in. leczenie cieśni nadgarstka, chorób ścięgien, nakłuwanie pod USG, czy ostrzykiwanie stawów. Przychodnia prowadzi również rozpoznawanie i leczenie chorób stawów i patologii ortopedycznych u dzieci m.in. martwice jałowe.
Nowy sprzęt USG został zakupiony przez miasto, a mammotom został wydzierżawiony na potrzeby przychodni. Pacjenci będą korzystać z zabiegów wykonywanych przy użyciu tych sprzętów na NFZ, po uzyskaniu wcześniejszego skierowania.
To dodatkowe wsparcie rozszerzy wachlarz usług realizowanych przez poradnie i Miejski Zespół Przychodni Rejonowych, co jest bardzo cenne dla mieszkańców, którzy będą mogli z tego urządzenia korzystać.
- mówi Przemysław Staniszewski, prezydent miasta Zgierza.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.