Reklama

Reklama

Raport o stanie miasta jak laurka. Prezydent Zgierza otrzymał absolutorium

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Przemysław Jagielski

Raport o stanie miasta jak laurka. Prezydent Zgierza otrzymał absolutorium - Zdjęcie główne

Sesja absolutoryjna była momentami emocjonująca i pełna krytyki wobec prezydenta | foto Przemysław Jagielski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgierz Absolutoryjna sesja Rady Miasta Zgierza zaczęła się niewinnie. Radni i prezydenci pożegnali kwiatami dwoje zasłużonych dyrektorów miejskich instytucji. Na zasłużoną emeryturę przeszła szefowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Ewa Lesiak, która przepracowała w sumie 32 lata a od 2007 roku pełniła funkcję dyrektora. Po 24 latach „służby” natomiast w stan spoczynku przeszedł Witek Świątczak, który szefował Miejskiemu Ośrodkowi Kultury przez 7 kadencji samorządu.

Reklama

Raport jak laurka ale nie dla mieszkańców i opozycji

Interpelacje radnych dotyczyły doposażenia Malinki, utwardzenia ulic, czy budowy osiedla bloków w sąsiedztwie zabudowy jednorodzinnej przy ulicy Grunwaldzkiej. Jedna z mieszkanek apelowała z kolei o poprawę komunikacji publicznej między Ozorkowem, Słowikiem, Emilią, Proboszczewicami a Łodzią.

Mieszkaniec Krzysztof Wojtalik wypunktował stan komunikacji miejskiej. Na komunikację miasto w 2021 roku wydało 23 mln zł ale w żaden sposób nie przełożyło się to na jakość świadczonych usług przez spółkę MARKAB.

Inna zgierzanka Luiza Góreczna także zwróciła uwagę na fatalny stan pojazdów, ich permanentne spóźnianie się i brak komunikacji nocnej. Poza tym podkreślała, że miasto po zmroku jest niedoświetlone. Osobistą uwagę w stronę prezydenta Staniszewskiego skierowała wobec faktu, że prezydent wstydzi się posła PiS Marka Matuszewskiego mimo, że jest z PiSem w koalicji.

Radny Jagielski mówił długo o niewłaściwej gospodarce odpadami komunalnymi i potrzebą dyscyplinowania zarządców nieruchomości w zakresie segregacji odpadów. Zwrócił też uwagę na brak nadzoru miasta nad działalnością firm wywożących odpady. Przywołał także przypadek ul. Hordliczki, która została bezprawnie ogrodzona przez mieszkańca przylegającej posesji a miasto nie zareagowało ani nie pobierało opłat za zajęcie pasa drogowego. Nie zabrakło gorzkich słów pod adresem Miejskich Usług Komunikacyjnych, które – zdaniem radnego – reprezentuje interesy przewoźnika a nie pasażerów. Ponadto MUK nie ma żadnego nadzoru nad działalnością spółki MARKAB, a wszystkie skargi rozpatruje na korzyść przewoźnika. Przemysław Jagielski wytknął także prezydentowi odrzucenie wszystkich blisko 200 uwag mieszkańców do planu przestrzennego zagospodarowania umożliwiającego uruchomienie przy ul. Struga punktu przeładunkowego odpadów.

Łukasz Wróblewski z ramienia PO wytknął gospodarzowi miasta m.in. fuszerkę z remontem ulicy Solnej, co skutkowało cofnięciem dotacji przez wojewodę łódzkiego i koniecznością zapłaty z miejskiej kasy blisko miliona złotych. Zaapelował też o kompleksowy remont stadionu przy ul. Wschodniej.

Mieczysław Witczak w imieniu klubu Wspólnie dla Zgierza wyraził aprobatę dla działań prezydenta i – co nie dziwi – zadeklarował udzielenie absolutorium Przemysławowi Staniszewskiemu.

Radny Krzysztof Karasiński z Platformy Obywatelskiej podkreślił jak ważny jest w takiej debacie głos samych mieszkańców. Zaapelował, by mieszkańcy liczniej uczestniczyli w sesjach Rady Miasta i dzielili się z radnymi swoimi problemami i propozycjami. Zwrócił także uwagę na skandaliczne zachowanie pracowników Miejskich Usług Komunikacyjnych, którzy – jego zdaniem – na każdą skargę na funkcjonowanie komunikacji miejskiej reagują wręcz agresywnie.

Prezydent zadowolony z siebie i ze stanu miasta

Prezydent Przemysław Staniszewski odpierał wszystkie zarzuty, nie szczędząc przy tym drobnych złośliwości pod adresem radnych opozycyjnych. Jego zdaniem miasto jest w bardzo dobrym stanie i nie ma się czego czepiać.

Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu i taki też był wynik głosowania radnych. Prezydent Zgierza otrzymał absolutorium 15 głosami własnych radnych oraz koalicyjnego PiS przy sprzeciwie 6 radnych opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Najlepsze i unikalne treści ze Zgierza i okolicy

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy